Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.3.2011 19:00

Smetanovo Trio

KONCERT KLASICKÉ HUDBY. Hudba Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Vstup: $15. Členové Klubu Českého centra, děti (do dvanácti let), senioři (nad 65 let): $10

Jitka Cechova ­– piano, Jana Vonaskova-Novakova - housle,  Jan Palenicek  - violoncello

PROGRAM:

Ludwig van Beethoven         
Trio B flat major
(Gassenhauertrio), Op.11
Allegro con brio
Adagio
Tema con Variazioni. Allegretto

Antonin Dvorak
Trio op. 90, „Dumky“
Lento maestoso. Allegro, quasi doppio movimento
Poco adagio. Vivace non troppo
Poco adagio. Vivace non troppo
Andante moderato. Allegretto scherzando
Allegro
Lento maestoso. Vivace, quasi doppio movimento


****

Bedrich Smetana
Trio g minor op.15
Moderato assai
Allegro ma non agitato
Finale. Presto

 

Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, houslistou Alexandrem Plockem a violoncellistou Františkem Smetanou patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. V roce 2010 oslavilo 10 let novodobé existence. Současní členové Jitka Čechová (klavír), Jana Vonášková-Nováková (housle) a Jan Páleníček (violoncello) ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jeho předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, kteří se setkávali na poli komorní hudby (Oistrach, Rostropovič, Richter, Stern, Rose, Istomin). I dnešní členové Smetanova tria  – všichni tři významní čeští sólisté – dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Na žádost pořadatelů čas od času kombinují svá triová vystoupení se sólovými skladbami, tak jak to odpovídá původní slavné tradici této komorní formace.

Cesta Smetanova tria je v poslední době lemována mimořádnými úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus moraviae, Malostranské komorní slavnosti) a v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Japonsko, Brazílie).

Spolupracuje s předními dirigenty — Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, John Axelrod, Michael Boder, Tomáš Hanus nebo Stanislav Vavřínek — a s domácími i zahraničními orchestry, z nichž jmenujme například Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano, Orchestre National des Pays de la Loire, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice nebo Moravská filharmonie Olomouc.

Smetanovo trio realizovalo celou řadu nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon. Tato spolupráce přinesla celou řadu prestižních ocenění u nás i v zahraničí – např. CD s díly Smetany, Suka a Nováka (Supraphon 2005) získala prestižní ocenění francouzských časopisů Diapason a Le Monde de la musique. Nahrávka byla rovněž vybrána britským BBC Music Magazine jako nahrávka měsíce srpna 2005 v oblasti komorní hudby. Další nahrávka Smetanova tria, tentokrát díla A. Dvořáka (Supraphon 2006), byla opět oceněna BBC Music Magazine tentokrát jako nejlepší nahrávka měsíce září 2006, posléze obdržela cenu roku 2007 v oblasti komorní hudby BBC Music Magazine Chamber Award a rovněž získala nejprestižnější francouzské ocenění CD nahrávek Diapason d'Or. Nahrávka Čajkovského a Dvořáka (Supraphon 2008) obdržela cenu měsíce BBC Chamber recording of the month za prosinec 2008. Poslední nahrávkou vydanou Supraphonem v roce 2010 je CD s díly Mendelssohna a Schuberta. Odborná kritika oceňuje „výjimečné sólistické kvality a brilantní techniku, dynamičnost hry, perfektnost souhry…„ atd., mluví dokonce o „krevní spřízněnosti tří umělců…“


Smetanovo trio se v poslední době několikrát vypravilo na zahraniční pódia - v prosinci minulého roku absolvovalo turné do Francie, kde pod vedením Johna Axelroda a za doprovodu Orchestre National des Pays de la Loire s bouřlivými ovacemi 7krát za sebou předneslo Beethovenův Trojkoncert pro 10 000 abonentů tohoto symfonického tělesa. V nedávné době bylo hostem  festivalů a koncertních řad ve francouzském Cambrai, Chalonu, Nice a Aix en Provence, v německém Mnichově, Würzburgu a Tübingenu. V roce 2011 jej čekají další zájezdy do USA, Brazílie, Anglie, Francie, Švýcarska, Itálie a Egypta.

Jitka Čechová vystudovala hru na klavír na Pražské konzervatoři u Jana Novotného a pokračovala na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Petera Toperczera. Absolvovala postgraduální studium u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu, mistrovské kurzy u R. Kehrera ve Výmaru, E. Indjice a L. Bermana v Piešťanech.

Získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží.  Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v Jihoafrické republice, Jižní Americe a Japonsku. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly doma i v cizině (Edinburgh, Graz, Paříž, Frankfurt, Baden-Baden, Bodensee Festival, Pražské jaro, Ticino Musica ad.).

Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity. Natočila řadu sólových a komorních nahrávek pro české i zahraniční společnosti. V současnosti realizuje pro vydavatelství Supraphon kompletní nahrávku klavírních děl Bedřicha Smetany (7 CD).

Jana Vonášková-Nováková studovala na Pražské konzervatoři u Jindřicha Pazdery a na  AMU v Praze u Václava Snítila.

V březnu 2000 zvítězila v soutěži Talent roku a jako cenu obdržela roční studium na Royal College of Music v Londýně. Dalším úspěchem bylo získání Orpheus Scholarship, které jí umožnilo pokračovat dále ve studiích pod pedagogickým vedením Felixe Andrievského. Vzdělávala se na mistrovských kurzech Roberta Szredera, Sherbana Lupu a Joshuy Epsteina. V roce 2000 se stala absolutní vítězkou Mezinárodní soutěže Wieniawského a Lipiňského pro mladé houslisty v polském Lublinu (2000) a o rok později jí byla udělena cena European Prize ve Strasburgu, je též laureátem festivalu Juventus (Cambrai 2003). V květnu 2002 zvítězila v soutěži Young Concert Artists Trust v Londýně a byla vybrána agenturou téhož jména k jejímu zastupování.

Byla hostem mnoha prestižních pódií a festivalů – jmenujme např. Wigmore Hall, Bridgewater Hall (Manchester), St. David´s Hall (Cardiff), Pražské jaro, Mecklenburg, Bath, Chester, Gower ad.

V roce 2008 vyšlo u firmy Cube Bohemia její debutové CD s díly Milhauda, Brittena a Martinů ve spolupráci s klavíristou P. Novákem.

Členkou Smetanova tria je od roku 2003

Jan Páleníček vystudoval konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u Saši Večtomova a Miloše Sádla. Setkání s Paulem Tortellierem, světoznámým francouzským violoncellistou, bylo vrcholem doby Páleníčkova uměleckého zrání. Komorní hudbu studoval u svého otce Josefa Páleníčka a ve třídě Josefa Vlacha – primária legendárního Vlachova kvarteta.

Účast na mezinárodních soutěžích přinesla Janu Páleníčkovi několikerá ocenění laureáta. Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry, např. Symfonický orchestr FOK, SOČR, Janáčkova filharmonie Ostrava, Festivalový orchestr Lugano (Švýcarsko), Sukův komorní orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Monte Carlo, Státní filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů – Zlín, Bamberští symfonici (Německo), Pražská komorní filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, KwaZulu-Natal Philharmonic - Durban  (JAR)  a další.

Koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, ale i Ameriky, Afriky a Japonska. Realizoval řadu nahrávek pro české i zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi. S mimořádným úspěchem se setkaly především nahrávky sonát J. Brahmse, B. Martinů, S. Rachmaninova a nahrávky koncertů A. Dvořáka, P. I. Čajkovského a J. Haydna. 
Působil řadu let pedagogicky na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

16.3.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala