Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2011 19:00

Libor Šmoldas Quartet

AKUSTICKÝ JAZZOVÝ KONCERT. Vstup: $15. Členové Klubu Českého centra, děti (do dvanácti let), senioři (nad 65 let): $10

Kvartet kyaristy Libora Šmoldase je předním představitelem tzv. “nové generace Českého jazzu”. Libor Šmoldas, který má již na kontě nahrávání s hvězdami světové scény (George Mraz, Jeff Ballard, Sam Yahel), několik vlastních desek a bohaté zahraniční koncertní zkušenosti se obklopil vynikajícími hudebníky své generace, kterými jsou Josef Fečo (kontrabas), Tomáš Hobzek (bicí) a Petr Beneš (piáno). Skupina hraje především původní repertoár - současný akustický jazz. Poslední album kvartetu “Live at Jazz Dock” vzbudilo obrovský zájem ze strany posluchačů a vysloužilo si příznivé recenze v českém tisku.

Libor Šmoldas se narodil v roce 1982 v Olomouci, od dětství však žije v Praze. Hudbě se věnoval od malička, hrál na flétnu a trubku, až ve dvanácti letech začal s kytarou. Hlavně díky fascinaci nahrávkami Charlieho Parkera se po začátcích s rockovými a bluesovými kapelami začal zajímat o jazz.

Během studií na hudebním gymnáziu Evropská se poprvé uvedl v pražských jazzových klubech s bluesovou kapelou amerického zpěváka Phila Speata a také na tradičních nedělních jam sessions v kultovním pražském klubu U Malého Glena, kde se tenkrát tvořila nastupující generace českého jazzu. Ještě před přijetím na konzervatoř chodil na hodiny kytary k Josefu Kůstkovi, Luboši Andrštovi, Zdeňkovi Fišerovi a Petru Zelenkovi a hrál v pražských barech a klubech.

V roce 2001 začal studovat na konzervatoři Jaroslava Ježka, obor jazzová kytara, jako posluchač Jiřího Šindlera, zde strávil dva roky. Poté byl přijat na nově otevřené prestižní jazzové oddělení konzervatoře – VOŠ, vedené Jaromírem Honzákem, kde studoval u Petera Bindera, Josefa Štěpánka a Davida Dorůžky. Jeho spolužáky zde byli například Jakub Doležal, Daniel Šoltis, Rastislav Uhrík, Vojtěch Procházka, Oskar Torok, Roman Vícha, Ondřej Pivec a další přední představitelé mladé jazzové generace u nás. Po absolutoriu se zde na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka sám stal učitelem kytary, rytmu a ansámblové hry.

V roce 2005 získal Libor Šmoldas během živého konkursu ve Freiburgu stipendium na prestižní americké Berklee College of Music, rozhodl se je však zatím nevyužít, zůstal v Praze a dal přednost založení rodiny. Do USA odjel nabírat zkušenosti poprvé až o pár let později.Za dvou pobytů v New Yorku v roce 2009 studoval u předních jazzových kytaristů, jakými jsou Paul Bollenback, Lage Lund, Mike Moreno, Ben Monder, Steve Cardenas či Peter Bernstein.

Už během studií na konzervatoři se Libor Šmoldas stal nedílnou součástí pražské jazzové scény. V různých projektech se potkává kromě svých vrstevníků také s Najponkem, Jaromírem Honzákem, Radkem Zapadlem, Jiřím Slavíčkem a dalšími významnými hudebníky starší generace. Hraje s kapelou polsko-kubánské zpěvačky Yvonne Sanchez Brazilian Mood, s níž jako předkapelou Billyho Cobhama také absolvoval turné po Turecku a Kypru.

Přátelství z konzervatoře s varhaníkem Ondřejem Pivcem vyústilo v roce 2005 v založení skupiny Organic Quartet, společně s bubeníkem Tomášem Hobzekem a saxofonistou Jakubem Doležalem. Tato formace se krátce po natočení svého prvního CD Don’t Get Ideas (2006) dočkala velmi příznivých recenzí v českém i mezinárodním tisku a také ceny hudební akademie “Anděl” za nejlepší jazzovou desku roku. Kapela začala pravidelně vystupovat na evropských pódiích (Cheltenham, Sibiu, Kišiněv, Pražské jaro, Paříž, Athény, Sofie...), získala několik ocenění, jako cenu publika z festivalu ve španělském Getxu či první místo v soutěži jazzových kapel na festivalu Philips Jazz Prague nebo v Německém Straubingu. V roce 2007 natočila skupina další úspěšné album Never Enough. Kapela také spoupracovala s houslovou virtuózkou Gabrielou Demeterovou. Mezi další úspěchy patří i vystupování v Pekingu. Skupina Organic Quartet se stala jednou z nejuznávanějších jazzových formací v Čechách, její frontman Ondřej Pivec v současnosti žije v New Yorku a vrací se příležitostně do Čech na turné Organic Quartetu.

 Svoje vlastní trio si Libor Šmoldas založil v roce 2006. Většinu repertoáru tvořily původní skladby. Jako spoluhráči se postupně vystřídali Daniel Šoltis, Rastislav Uhrík, Tomáš Baroš, Martin Novák a konečně varhaník Ondřej Pivec a polská bubenická hvězda Lukasz Żyta. V této sestavě natočil Libor své debutové album On the playground (2007). Deska obsahuje šest původních Liborových skladeb a dva jazzové standardy, úspěšně spojuje tradiční a moderní přístup k jazzu. Dočkala se velmi příznivých ohlasů a recenzí v českém tisku. Mezi další úspěchy tria patří vystoupení Jazz v Rudolfinu, kde Liborovu skladbu Lydian blues společně s triem provedla Pražská komorní filharmonie v jeho vlastním aranžmá. Na koncertě pražské jazzové dílny hostoval s Liborovým triem světoznámý bubeník Jeff Ballard. Kapela také v Praze doprovázela amerického trumpetistu Boba Montgomeryho či britského trumpetistu Stevea Fishwicka. K dalším důležitým vystoupením patří účinkování na prestižním festivalu vážné hudby Mladá Praha 2007.

V současné době vede Libor vlastní kvartet. Jeho spoluhráči jsou kontrabasista Josef Fečo, bubeník Tomáš Hobzek a pianista Petr Beneš. Repertoár kapely ze začátku sestával kromě původních skladeb ze zaranžovaných písní z My Fair Lady, broadwayského muzikálu Fredericka Loewe z šedesátých let. V současné době hraje kvartet hlavně Liborovy vlastní skladby.  O popularitě této kapely svědčí mimo jiné pravidelné úterní angažmá v klubu U Malého Glena, které dnes pokračuje v klubu U Staré paní. Natáčení první živé desky proběhlo 26.-28. srpna 2010 v klubu Jazz Dock. Album Live at Jazz Dock vyšlo na konci roku 2010 a je volně ke stažení na stránkách kapely.

Za největší úspěch lze však považovat natočení desky In New York On Time. Vznikla v létě 2009 za účasti nejlepších světových hudebníků, basisty George Mráze, bubeníka Jeffa Ballarda a pianisty Sama Yahela. Deska vyšla na začátku roku 2010 a dočkala se velmi příznivých recenzí v českém i mezinárodním tisku (recenzi z All About Jazz můžete najít v přílohách). Libor se tak stal ve svých sedmadvaceti letech jediným z jazzových hudebníků žijících v Čechách, který nahrával s hvězdami podobného formátu.

Kromě výše zmíněných kapel Libor pravidelně vystupuje s bluesovou kapelou varhaníka Jana Kořínka Goove, s kvartetem pianisty Jana Andra či s kapelou zpěvačky Zeurítia.

Mezi další Liborovy aktivity patří kromě učení na konzervatoři také účinkování v představenstvu České jazzové společnosti, která každoročně pořádá letní jazzovou dílnu, soutěž pro mladé kapely Junior jazz, provozuje informační webové stránky czechjazz.org a všestranně přispívá k rozvoji jazzu v Čechách.

Osmadvacetiletý kytarista, skladatel, držitel Anděla a profesor na konzervatoři Libor Šmoldas patří přes svůj mladý věk mezi hvězdy české jazzové scény, hraje a natáčí s mezinárodními hvězdami jazzu a je všeobecně hodnocen jako jeden z nejlepších jazzových kytaristů u nás.

 

Diskografie:
Libor Šmoldas Quartet: Live at Jazz Dock (2010)

Libor Šmoldas: In New York On Time (Animal Music, 2010)

Zeurítia: Zeurítia (Animal Music, 2008)

Libor Šmoldas Trio: On The Playground (Animal Music, 2007)

Ondřej Pivec Organic Quartet: Never Enough (Animal Music, 2007)

Ondřej Pivec Organic Quartet: Don´t Get Ideas (Cube Metier, 2005)

 

www.liborsmoldas.com

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.3.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala