Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.5.2020 - 17.7.2020

Současná česká animace: 60. Zlínský filmový festival

Česká centra ve spolupráci s vybranými vysokými školami a filmovými festivaly uvádějí speciální program pásem animovaných filmů, jimiž vzdávají hold současné české animaci. Animace vždy patřila k rodinnému stříbru česk(oslovensk)é kinematografie a tuto pozici zaujímá stále, o čemž svědčí mezinárodní pozornost a ocenění, jichž se současným animovaným dílům dostává. Připomeňme též, že v letošním roce uplyne 120 let od narození Hermíny Týrlové, která stála u zrodu čs. animovaného filmu.

29. května - 7. června, 2020

Sledujte pásmo Zlín Film Festival ZDARMA na Dafilms ZDE

V den původně plánovaného zahájení, začne přehlídka české animace pásmem sestaveným ve spolupráci se Zlínským filmovým festivalem. Na Zlínfest naváže pásmo z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Následovat budou pásma pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové  a FAMU, přehlídku vysokých škol zakončí Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

60. Zlínský filmový festival - Pat a Mat a další animace

Zlínský filmový festival - Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarším a největším filmovým festivalem svého druhu na světě. Jedná se o významnou mezinárodní událost, která má vynikající pověst a velký respekt. Festival každoročně představí kolem 300 filmů z více než 50 zemí světa. Od roku 2010 návštěvnost festivalu přesáhla 95 000 dětí a dospělých.

ZFF slaví svůj 60. ročník ve dnech 4. až 10. září 2020. Obvykle oslavujeme tento filmový svátek na jaře. Kvůli globální situaci způsobené COVID-19 však muselo být odloženo na podzimní data.

Od 29. května by se město Zlín stalo velkou oslavou dětského filmu. Jako symbolické gesto připomínající začátek festivalu jsme připravili ukázku krátkých animací pro děti. Tyto filmy soutěžily o Zlatý střevíček v kategorii nejlepší krátká animace pro děti v posledních 6 letech.

Pásmo je zaměřeno na nejmladší publikum a vypráví vtipné příběhy z každodenního života lidí a zvířat. Děti mohou obdivovat různé animační techniky včetně loutek nejslavnějšího neohrabaného dua kutilů Pat a Mat. Od svého vzniku v roce 1976 je tato televizní show oblíbená nejen u českých dětí, ale také u dětí v Polsku, Německu, Brazílii, Finsku, Nizozemsku nebo Íránu.

Filmový festival ve Zlíně je hrdý na spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která nám každoročně poskytuje fantastické krátké animace. Na festivalech po celém světě dosáhly velkého úspěchu. Můžete se těšit na tři filmy v tomto pásmu - Erwin, Ty se máš! a Třešňový strom.

Každé dítě v České republice tráví večery s Večerníčky České televize. Celosvětově známými se stala Krtkova dobrodružství. Výroba Večerníčků se nikdy nezastavila a vy se tam můžete těšit na Žížaláky, kteří na vás vykouknou z hlíny.

Doufáme, že se vám bude líbit program, který vznikl díky spolupráci s Českými centry a Dafilms. Rádi bychom proto vyjádřili vděčnost za to, že jsme vám, našemu milému publiku z celého světa, mohli představit Zlínský filmový festival tímto způsobem.

Projekt vzniká ve spolupráci s platformou Dafilms. Právě současná česká animace se stane jedním z programových speciálů této filmové platformy.

PROGRAM:

YOU ARE SO LUCKY! / Ty se máš!, CZE, 2013, 6´ / Režie: Zuzana Brachaczková 

BLUE CAR STORIES / O modrém autíčku, CZE, 2013, 8´ / Režie: František Novák


 

WILDLIFE CROSSING! / Pozor, zvěř!, CZE, 2014, 6´ / Režie: Noro Drziak, Anthony Wong 

LITTLE RAIN WORMS / Žížaláci – Hřiště, CZE, 2015, 9´/ Režie: Jaromír Gál 

ERWIN - CZE, 2015, 4´ / Režie: Petr Jindra 

PAT AND MAT IN THE COUNTRYSIDE: THE CACTUS / Pat a Mat na venkově: Kaktus, CZE, 2015, 8´ / Režie: Marek Beneš 

THE CHERRY TREE / Třešňový strom, CZE, 2017, 5´ / Režie: Eva Dvořáková 

O Alianci: DOC ALLIANCE - Nové možnosti pro celovečerní dokumenty

Projekt Doc Alliance vznikl jako výsledek tvořivého partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu:CPH:DOXDoclisboaMillennium Docs Against Gravity FFDOK LeipzigFIDMarseilleMFDF Ji.hlava a Visions du Réel. Cílem iniciativy Doc Alliance je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a kontinuální propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.

Internetový portál DAFilms.cz je hlavním projektem festivalové sítě Doc Alliance. Představuje mezinárodní platformu online distribuce dokumentárních a experimentálních filmů kladoucí důraz na evropskou kinematografii. Obsahuje více než 1900 filmů, jež jsou za malý poplatek dostupné z celého světa k online zhlédnutí či k legálnímu stažení. Filmy jsou do virtuální databáze zařazovány na základě náročných dramaturgických kritérií. Portál pravidelně nabízí filmové programy různorodé povahy od prezentace archivních historických snímků, celosvětové retrospektivy významných světových autorů až po nové premiérové formáty typu day and date release. Filmoví tvůrci, producenti, distributoři a studenti mohou na DAFilms.cz své filmy zaregistrovat a poskytnout jim tak prostor v tomto jedinečném distribučním prostředí.

Dafilms - za 135 Kč měsíčně má divák přístup k více jak 2000 filmům.
Do 31. 5. je roční předplatné za zvýhodněnou cenu 799 Kč. 

Místo konání:

Online

Datum:

Od: 29.5.2020
Do: 17.7.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala