Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.11.2019 19:30

Spirituál kvintet

České Centrum New York, Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, D.C., Stálá mise České republiky při OSN, Generální konzulát České republiky v New Yorku, Bohemian Benevolent & Literary Association Vás srdečně zvou na výjimečný večer za účasti legendární folkové skupiny Spirituál kvintet v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce.

 

8. listopadu, 19:30
Ve Velkém sále

RSVP

Dress code: semi-formal
Cash bar zajišťuje Bohemian Spirit. 

Spirituál kvintet vznikl v roce 1960 jako první folková skupina v tehdejším Československu a stal se tak i zakladatelem tohoto žánru ve své vlasti. Již v roce 1964 vystoupil na koncertech světově proslulého amerického zpěváka, hudebníka a propagátora lidové hudby Pete Seegera v Praze a dalších městech. Skupina rychle rozšířila svůj repertoár a vedle orientace na afro-americké spirituály, které zůstaly dodnes i posluchačsky oblíbenou částí programu, přináší i ukázky renesanční hudby (které často sama objevuje v historických pramenech), domácího folklóru i lidových písní jiných národů, písní z časů národního obrození (19. stol.) i vlastní tvorby. Spirituál kvintet v dobách totality výběrem repertoáru, komentáři a postoji získal punc opoziční kapely, za což obdržel celkem osm zákazů činnosti na určitou dobu. 23. listopadu 1989 byl pozván Václavem Havlem aby zazpíval na Václavském náměstí pro více než 200 000 demonstrujících. Při prvním výročí Sametové revoluce se tam k němu přidali na podiu dva presidenti - V. Havel a G. H. W. Bush a společně s ním zazpívali píseň We Shall Overcome! Spirituál kvintet zpíval i pro amerického presidenta B. Clintona, první dámy světa, v centru EU v Bruselu aj. Skupina natočila přes dvacet alb, navštívila většinu evropských zemí, USA a Kanadu, Austrálii, spolu s presidentem Havlem Chile a Velikonoční ostrov, dále Etiopii, Jihoafrickou republiku a další. 

Do USA se skupina vrací podruhé a to v předposledním roce své činnosti - příští rok oslaví šedesátou sezonu a ukončí svoji práci. Kapelník Jiří Tichota říká: Opět se do Ameriky velice těšíme; poprvé (1993 - NY, Chicago, Washington) jsme jeli do země, jejíž písně jsme přes třicet let zpívali jako hlas volnosti a svobody v totalitním státě. Tentokrát se navíc těšíme i na setkání s našimi skvělými krajany, na jejichž přátelství, obětavost a ochotu vděčně vzpomínáme! 

Jiří Tichota - muzikolog, loutnista a kytarista, poslední žijící zakládající člen a od počátku kapelník a dramaturg Spirituál kvintetu. Autor cca 200 úprav písní a 100 textů k nim.

Veronika Součková - zpěvačka, desátym rokem je členkou Spirituál kvintetu. Vystudovala sólový zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Deset let se věnovala irskému folkloru a tvorbě jím inspirované. V současnosti vytváří nový projekt s kapelou USB band, která hraje především vlastní tvorbu a věnuje se benefiční činnosti. Průběžně vyučuje sólový zpěv. 

Jiří Holoubek - kytarista, zpěvák a flétnista je členem Spirituál kvintetu od září roku 2004. Zároveň se věnuje vlastní písničkové tvorbě, kterou představuje jako sólista, případně v uskupení Jiří Holoubek Trio. Jeho druhou profesí je moderování. Za rozhlasovým mikrofonem působí od roku 2000, v současnosti je moderátorem Českého rozhlasu.

Zdenka Tichotová - od roku 1973 do roku 1992 zpěvačkou kapely Toronto - později Brontosauři. V roce 1974 se tato skupina pracovně propojila se Spirituál kvintetem a krátce nato se bratři Jan a František Nedvědovi spolu se Zdenkou stali trvalými členy Spirituál kvintetu, kde Zdenka působí dodnes. Se Spirituál kvintetem natočila cca 20 alb, před nedávnem bylo vydáno její profilové album. Vedle činnosti ve skupinách Brontosauři a Spirituál kvintet, se Zdenka Tichotová věnovala i staré hudbě, s doprovodem manžela - loutnisty a kytaristy Jiřího Tichoty, zpívala renesanční a barokní písně.

Dušan Vančura - členem Spirituál kvintetu od r.1969, zpěvák, textař, aranžér, občas píše i vlastní skladby. Současně vede vokální skupinu Antikvartet a dětský pěvecký sbor Sejkorky.

Jiří Cerha - skladatel, zpěvák- basbaryton, zakladatel rockové vokální skupiny C&K Vocal. Od roku 1971 sedm let  angažmá v divadle Semafor. Skupina natočila 15 nosičů (LP - CD). Po roce 1989 v pražském divadle Labyrint hudba ke mnoha představením. Po roce 1997 profesor skladby a zpěvu na pražské konservatoři. Od roku 2000 člen Spirituál kvintetu.

Pavel Peroutka – kontrabasista a zpěvák, nejmladší člen Spirituál Kvintetu, kterého je součástí od roku 2011. Spolupracuje s předními folkovými a bluegrassovými muzikanty v České republice i zahraničí, také jako tvůrce autorských písní. Kromě hudby se věnuje své umělecké agentuře a produkci hudebních a kulturních pořadů.

Jiří Tichota, kapelník Spirituál kvintetu

"Promítám si v těchto dnech – jako tolik jiných, kteří měli to štěstí, že se s Václavem Havlem blíže znali –  vzpomínky dlouhé více než padesát let. Vidím kánoji, ve které někdy počátkem padesátých let jede před několika pramičkami obsazenými mládenci ze skautského vodáckého oddílu střediska Šipka, dvojička „roverů“ tedy starších junáků: Václav Havel ( v oddílu zvaný „Chrobák“) a Lojza Strnad. Jsou velikonoce a voda je ještě pěkně studená. Přesto se oba roveři náhle postaví a před zraky zbytku oddílu se zjevně úmyslně „udělají“, aby pobavili zkřehlé a méně zkušené. Trochu legrace za to vymáchání přeci stojí!

Uběhlo více než 35 let – je právě na den rok po sametové revoluci. Na Václaváku opět stojí desetitisíce lidí, proti loňsku přibyla skleněná kukaň a malé podium. V kukani stojí vedle prezidenta Spojených států J. Bushe seniora tentýž Václav Havel, tentokrát pěkně suchý – jak se na novotou ještě vonícího československého prezidenta sluší. My, tj. Spirituál kvintet, stojíme na podiu a na žádost organizátorů česky i anglicky zpíváme nejhranější před – i listopadovou píseň Jednou budem dál. A náhle, uprostřed první anglické sloky nás někdo jemně „rozhrnul“ a v tu chvíli mezi nás vklouzly dvě postavy. Jedna vyšší, zpívající zkušeným barytonem, jedna nižší, bručící zato basem spolu s námi „We shall overcome“ – my to překonáme! Zase oceňujeme ochotu a odvahu obou pánů prezidentů chovat se jako řadoví občané, zazpívat si společně před mikrofony, které ten zpěv předají všem přihlížejícím!

Od té doby jsme pyšně panu prezidentovi říkávali mezi sebou „náš čestný bas“…
A konečně: V roce 1996 jsme koncertovali v Chile. V Santiagu přistálo speciální letadlo prezidenta Havla a my na jeho pozvání s jeho výpravou  pokračovali na Velikonoční ostrov, kde jsme se při hudebních produkcích střídali s místními muzikanty Rapa Nui kousek od velebných soch Moai. Při oslavách na počest našeho prezidenta, požádaly místní tanečnice v pestrých sukénkách postupně  několik členů jeho delegace  o zapojení do tance. Protože vše přenášely kamery světových televizních společností, neměl nikdo z oslovených moc chuti riskovat nějaký trapas a většina výzvu odmítla. Nakonec došlo i na Václava Havla, který pochopil, že musí zachránit reputaci. Jedna tanečnice Havla "připravovala": Na hlavu mu dala zelený věnec, zula mu boty, stáhla ponožky, košili vytáhla z kalhot a srolovala nad břicho - nikdo nevěděl jak bude pokračovat - a ostatní  dívky kolem nich vytvořily kruh. Havel vše snášel hrdinně a s milým úsměvem. Pak se tanečnice postavila proti němu, opřela ruce o jeho ramena a začala se půvabně vlnit. Havel ji napodoboval za nadšeného halasu asi stovky přihlížejících. Tanečnice sebou vždy po chvíli prudce trhla a znehybnila. Náš pan prezident brzy odkryl smysl této hry a nečekané katalepsie suverénně napodoboval, za což od tanečníků sklidil ovace. Byli jsme na něj pyšní - názorně předvedl, že důstojnost nespočívá v naškrobeném límečku a upjatém chování, ale že skutečná velikost si může dovolit přirozenost i sebeironii, zatímco upachtěná touha po uctívání si je vymáhá okřikováním druhých a řečmi o sobě."
 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

8.11.2019 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala