Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.11.2018 20:00

Divadelní čtení: Waiting for Father

Drama Waiting for Father Zuzany Justman vypráví příběh Heleny, mladé ženy, která si odmítá připustit skutečnost, že její otec zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi. Divadelní čtení je součástí oslav výročí sametové revoluce v rámci FREEDOM & MOVEMENT festivalu.


Oslava výročí sametové revoluce 17. listopadu 1989. Sametová revoluce znamenala konec komunismu v Československu poté, co protestující studenti obsadili pražské ulice a donutili komunistickou vládu, aby se vzdala moci. Ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku.

16. listopad 2018

Divadelní čtení: Waiting for Father
20:00 hodin
3. patro, BBLA Library

RSVP

Drama Waiting for Father Zuzany Justman vypráví příběh Heleny, mladé ženy, která si odmítá připustit skutečnost, že její otec zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi. Hra se odehrává ve dvou časových liniích, v terezínském ghettu roku 1944 a na vysoké škole Vassar College ve státě New York roku 1954.
Helena, svéhlavá idealistka se ve hře snaží usmířit se svou matkou, pátrá po otci a zároveň se ocitá ve středu milostného trojúhelníku. Drama představuje Helenin život během internace v Terezíně v kontrastu s víceméně idylickým životem v USA. Helena žije přítomností, studuje, chodí na večírky a s jejím přítelem Gordonem, ambiciózním anglickým filmařem často navštěvuje noční kluby v newyorské Greenwich Village. Ač se Helena snaží být ke Gordonovi upřímná, svou temnou minulost mu nedokáže odhalit. Helena se v průběhu hry setkává s Peterem, charismatickým emigrantem, kterého zná z Terezína a díky tomu je postavena před těžké rozhodnutí. Každá postava ve hře, která si v sobě nese vzpomínky na dobu v Terezíně, ať už Helena, její matka či Peter, se s minulostí vyrovnává jiným způsobem.

„Hra je částečně založena na mém životě, vyrostla jsem v Praze a jako dítě strávila dva roky v Terezíně. Po několika letech v Argentině jsem emigrovala do USA, kde jsem v roce 1954 zakončila vysokoškolské studium na Vassar College.“

ZUZANA JUSTMAN je filmová režisérka, scénáristka a dokumentaristka. Její poslední snímek, Pražský proces se mezi filmovými kritiky setkal s velikým úspěchem, a v New Yorku ho diváci mohli zhlédnout v kině Quad. Mezi její další dokumentární snímky patří i dva filmy o koncentračním táboře v Terezíně - Terezínský deník, který byl promítán v New Yorku v kině Village East Cinema a dále pak snímek Hlasy dětí, který byl oceněn cenou Emmy a který mohli američtí diváci zhlédnout na televizní stanici PBS.

Zuzana Justman rovněž u příležitosti desátého ročníku divadelního festivalu New York International Fringe Festival přeložila a produkovala hru The Unlucky Man in the Yellow Cap, kterou napsal její bratr, spisovatel a dramatik J. R. Pick. Všechny její snímky byly rovněž distribuovány i v zahraničí. Zuzana Justman se narodila v Praze a jako dítě byla deportována do Terezína, kde strávila dva roky. Po emigraci do USA absolvovala Vassar College.

Režie: Eleanor Reissa

ELEANOR REISSA je herečkou, režisérkou, scénáristkou a zpěvačkou – v angličtině i jidiš. Na Broadway vystoupila v INDECENT Pauly Vogel, ujala se také režie a herectví v GOD OF VENGEANCE Sholema Asche v La Mama. Eleanor byla nominována na Tony ocenění za režii THOSE WERE THE DAYS, kde účinkovala a vytvořila choreografii. Antologie jejích her, THE LAST SURVIVOR AND OTHER MODERN JEWISH PLAYS právě vyšla knižně a Reissa se momentálně věnuje jidiš překladu knihy THE TENTH MAN Paddy Chayvsky pro National Yiddish Theatre Folksbiene. Na Broadway i jiných scénách se věnuje herectví i režii. Její poslední rolí byla Dr. Gorgeous v THE SISTERS ROSENWEIG Wendy Wasserstein. Mimo to je Eleanor jedním z nejuznávanějších světových interpretů jidiš hudby a za svou kariéru už vystoupila v každé z důležitých newyorských venues.

Toto léto byla jako spoluúčinkující Franka Londona pozvána k účasti na Krakow Festivalu v Polsku a Ashkenaz Festivalu v Torontu, dálé také hostovala v Berlíně, Vídni a Paříži. Na jaře 2019 připravuje nový program Kurt Weill in New York v německém Dessau pro festival Kurt Weill Festival. V dubnu 2019 vystoupí v From Shteti to Stage v Carnegie Hall, které sama režíruje.  

Herecké obsazení: 
Dominic Comperatore
Betsy Howie
Mimi Lieber
Patricial Noonan
Lee Aaron Rosen
Beatrice Tulchin
Robert Zukerman

Stage manager: Kristi Hess


Rezervace propadají 10 minut před začátkem představení.


Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

16.11.2018 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala