Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.7.2014 19:00 - 9.7.2014

SUMMER ON THE ROOF

LETNÍ PROMÍTÁNÍ NA STŘEŠE České Národní budovy. Letošní série letních filmových večerů SUMMER ON THE ROOF je tematicky zaměřená na filmy, v nichž jednu z hlavních rolí hraje hudba. Filmové písně mnohých vybraných snímků pro projekce na střeše Českého Národního domu se staly ve své době slavnými hity a jsou stále často hrané a oblíbené i v současnosti.

YOUR MONEY OR YOUR LIFE

(Penize nebo zivot), 1932, 90 min dir. Jindrich Honzl, music by Jaroslav Jezek

Tonda, který byl bídou dohnán ke krádeži a Pepík, který se bohatě oženil, s penězi však vyženil také nepříliš věrnou manželku a hordu příbuzných, kteří jej málem dohnali k sebevraždě. Takže jsou na tom vlastně oba stejně. Kolem jejich vztahu je navíc rozehrána divoká honička za ukradeným šperkem, který neustále podstrkávají jeden druhému.

TUESDAY, JULY 1, BNH ROOF OPENS AT 8PM

 

CHRISTIAN

(Kristian), 1939, 95 min dir. Martin Fric, music by Slava Eman Novacek

Tato společenská komedie v režii Martina Friče vznikla podle francouzské divadelní hry "Kristian". Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“ baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová).

TUESDAY, JULY 8, BNH ROOF OPENS AT 8PM

 

VALERIE AND HER WEEK OF WONDERS

(Valerie a tyden divu), 1970, 73 min dir. Jaromir Jires, music by Lubos Fiser, Jan Klusak

Jaromir Jires  ve snivém výtvarně dekorativním vyprávění vylíčil osudy a pocity dospívající dívky, jež žije se svou přísnou babičkou ve starém domě a ocitá se v samém středu bizarních událostí, ohrožována tajemným "tchořím upírem"... Na vizuální podobě surreálné fantazie Vítězslava Nezvala se podílela Ester Krumbachová

TUESDAY, JULY 15, BNH ROOF OPENS AT 8PM

 

A NIGHT AT KARLSTEIN   

(Noc na Karlstejne), 1973, 83 min, dir. Zdenek Podskalsky, music by Karel Svoboda

Noc na Karlštejně je český filmový muzikál, který natočil režisér Zdeněk Podskalský v roce 1973 na námět stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. Karel IV. vybudoval hrad Karlštejn s tím, že se na něm nebudou vyskytovat žádné ženy a on se tam bude moci v klidu věnovat mužským záležitostem. Tento zákaz však naráz poruší mladá dívka Alena a královna Eliška Pomořanská. Zákaz pobytu žen je na konci filmu zrušen.

TUESDAY, JULY 22, BNH ROOF OPENS AT 8PM

 

BALLAD FOR A BANDIT

(Balada pro banditu), 1978, 89 min, dir. Vladimir Sis, music by Milos Stedron and Vlastimil Hala

Snímek, oscilující mezi pohádkou, baladou a muzikálem je zároveň inspirován románem Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítání herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o "chlapovi z Koločavy".

Snímek přibližuje hravou formou klíčové okamžiky vývoje partnerského vztahu od svatební bezstarostnosti až po nemilé odcizení ve společném bytě. Autoři v něm v podstatě vykreslili vlastní manželský příběh.

TUESDAY, JULY 29, BNH ROOF OPENS AT 8PM, Q&A Peter Sis 

  

HAIR

(Vlasy), 1979, 121 min, dir. Milos Forman

Jeden z nejznámějších filmů Miloše Formana. Byl natočen v roce 1979 podle stejnojmenného broadwayského muzikálu z roku 1968. Texty písní napsali Gerome Ragni a James Rado. Hudbu složil Galt MacDarmot. Do češtiny přeložil Jiří Josek. Do kin v Československu byl film uveden teprve 1. května 1989.

TUESDAY, AUGUST 5, BNH ROOF OPENS AT 8PM

 

NOWHERE IN MORAVIA - special screening

(Díra u Hanušovic), 2014, 102min, dir. M. Krobot, US premiere,

Učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta (Ivan Trojan) tráví hodně času na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin (Jaroslav Plesl) je okolím považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl (Lukáš Latiňák) se s chutí otočí za každou sukní.

Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události...

TUESDAY, AUGUST 12, BNH ROOF OPENS AT 8PM, Q&A Miroslav Krobot

 

BIG BEAT

(Šakali leta), 1993, 110 mindir. Jan Hřebejk

Děj se odehrává v Praze roku 1959 okolí dejvického hotelu Internacional.

Do poklidného maloměstského života nečekaně zasáhne „muž odnikud“, mladý chuligán Bejby, který svým výstředním oblečením, kytarou a vášní pro rock 'n' roll rozbouří stojaté vody nejen klukovského světa, ale také světa dospělých, snažících se nemyslet na nelehkou dobu, v níž musejí žít.

TUESDAY, AUGUST 19, BNH ROOF OPENS AT 8PM

 

REBELS

(Rebelove), 2001, 109 min, dir. Filip Renc

Třetího celovečerního filmu režiséra Filipa Renče, který tentokráte nezvolil psychologické drama, ale podle scénáře, který napsal se Zdeňkem Zelenkou, natočil žánr diváky daleko vítanější, a to muzikál s upřesňujícím podtitulem "Písničkový retrofilm z let 60.". V půvabném výtvarném stylu atmosféry konce šedesátých let vypráví film zejména o jedné velké lásce, které však dějiny nebyly zrovna nakloněny.

TUESDAY, AUGUST 26, BNH ROOF OPENS AT 8PM

Kurátorka akce: Kristyna Milde

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 1.7.2014 19:00
Do: 9.7.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala