Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.6.2010 0:00 - 10.9.2010 0:00

Talking Glass

Unikátní výstava Talking Glass je tvůrčím setkáním Bořka Šípka a Ondřeje Smeykala hráče na didgeridoo. Výstava bude zahájena 17. června v New Yorku.

TALKING GLASS
Výstava v Českém centru
17. června 2010- 10. září 2010
Vernisáž: 17. června, 6:30-8 pm

Unikátní výstava Talking Glass je tvůrčím setkáním Bořka šípka a Ondřeje Smeykala hráče na didgeridoo. Výstava bude zahájena 17. června v New Yorku.

 

Hudební nástroj, designový objekt, výtvarná instalace, živá performance, výstava fotografií... tak se dají ve stručnosti popsat roviny, v nichž se setkání odehrává.

Architekt a designér Bořek Šípek přijal nabídku Ondřeje Smeykala vytvořit řadu hudebních nástrojů ze skla jako velkou výzvu. Od začátku roku 2010 vyrobili čtyři originální skleněná didgeridoo.

 

Jejich pracovním setkáním asistoval s fotoaparátem Jan William Drnek, jehož velkoformátové barevné fotografie se staly součástí projektu.”Snažil jsem se přenést do fotografií tvůrčí atmosféru tohoto jedinečného projektu. Zachytit  ducha i duši, kterou sklu vdechli všichni zúčastnění, výtvarník, hudebník a šikovní skláři”, dodává Jan William Drnek.

 

"Kombinací mistrovsky ztvárněného skla, což je velmi český materiál a špičkového designu se dostávám velmi blízko individuálnímu pojetí prezentace nástroje původem z naprosto odlišné kultury," říká Smeykal. "Tento projekt obohacuje celé spektrum pohledu na didgeridoo a já věřím, že Bořka Šípka i potažmo celou oblast skleněného designu bude projekt vytváření hudebních nástrojů ze skla novým způsobem inspirovat."

Smeykal dodává, že "australské didgeridoo je jedním z nejstarších nástrojů na světě a zároveň jeden z nejmladších na globální hudební scéně".

Nástroje, jež dostaly jména Drak, Koště, Ryba a Strom, působí nejen krásou a energií čistého skla a silou Šípkovy bohaté fantasie, ale v Smeykalově hráčském podání i skvělými muzikálními vlastnostmi a ohromující rezonancí.

 

Talking Glass budou poprvé uvedeny v Českém kulturním centru v New Yorku 17. června a potrvají do 10. září 2010. Autoři plánují několik výstav po Spojených státech a Kanadě. Po návratu projektu zpět do České republiky bude výstava pokračovat v Praze.

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 17.6.2010 0:00
Do: 10.9.2010 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala