Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.10.2017 19:00

THE DAZZLING LIGHT OF SUNSET – OZVĚNY MFDF JI.HLAVA

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují.

 


RSVP

THE DAZZLING LIGHT OF SUNSET
Režie:
Salomé Jashi, 2016, 74 min, Georgia/Germany

V rozpadajících se kulisách divadelních sálů se odehrávají sekulární rituály současné gruzínské společnosti – svatby, módní přehlídky, volby královny krásy i politické reprezentace. Statická kamera, jež zachycuje bezcitnou choreografii ceremonií v širokém záběru, kontrastuje s dynamickými švenky malé kamery televizní reportérky, která svou činorodostí udržuje v chodu lokální stanici. Sled promyšleně rámovaných obrazů výběru událostí, které se Dariko rozhodne zprostředkovat televizním divákům, doplňují záběry ze zákulisí ošuntělého studia přežívajícího díky poplatkům za četbu úmrtních oznámení.
Zdroj: www.dokument-festival.cz
 

OCENĚNÍ
2016, Main Prize in international competition for first feature films - Regard Neuf Best Feature Film – FIC Valdivia, Chile
2016, Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy, MFDF Ji.hlava
2016, Nejlepší dokumentární debut

O REŽISÉRCE
Salomé Jashiová (1981) je gruzínská dokumentaristka, kameramanka a spoluzakladatelka produkční společnosti Sakdoc Film. Žije v Berlíně. Krátký film Beze slov (2009, MFDF Ji.hlava 2009) je němým komentářem rusko-gruzínské války. Snímek Bakhmaro (2011) získal v Jihlavě cenu za nejlepší dokument střední a východní Evropy. Oslnivý svit soumraku měl premiéru na festivalu Visions du Réel, kde zvítězil v soutěži prvních a druhých snímků Regard Neuf.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

19.10.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala