Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.1.2020 19:00 - 21:00

The Drug of Art: 100. výročí narození Ivana Blatného

Ivan Blatný je znám jako jeden z předních českých básníků 20. století. Tento večer s poezií vzdá poctu jeho dílu prostřednictvím setkání s básníky, překladateli a odborníky, společně s vydavateli prvního dvojjazyčného vydaní Blatného díla, The Drug of Art.

22. ledna, 19:00
V kině

RSVP

Večer, kterým bude provázet Alex Zucker, započne úvodem o publikaci The Drug of Art, vydanou nakladatelstvím Ugly Duckling Presse, a to přímo její editorkou Veronikou Tuckerovou. Poté budou následovat:

Čtení Blatného básní, které přednesou básnířka a překladatelka Anna Moschkovakis, vydavatel z Ugly Duckling Presse Matvei Yankelevich a básnířka a překladatelka Monica de la Torre. Čtení doprovodí projekce výběru z Blatného díla. 

Přednáška slavisty Joseho Vergary, autora studie o Ivanu Blatném.

Moderovaná diskuze se všemi účastníky večera.

Ivan Blatný (nar. 1919 – z. 1990)
Ivan Blatný byl český básník, člen Skupiny 42 a syn spisovatele Lva Blatného. Jeho literárním patronem byl slavný básník Vítězslav Nezval. Na gymnáziu byl redaktorem Studentského časopisu, kde také publikoval dílo oceněné jako Báseň roku. Následně studoval bohemistiku a germanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Naučil se také plynně ovládat esperanto. Roku 1940 vydal svou první sbírku básní s názvem Paní Jitřenka, o rok později pak vydal sbírku Melancholické procházky, za níž získal celostátní cenu. Jako člen Komunistické strany byl roku 1948 vyslán do Londýna jako delegát Syndikátu československých spisovatelů. Po příjezdu požádal o politický azyl a do vlasti se už nikdy nevrátil. Toto rozhodnutí mu u komunistické vlády vyneslo nálepku zrádce a jeho dílo bylo v Československu zakázáno. Nadále publikoval v exilu, jeho zdravotní stav se však od určité doby postupně zhoršoval a roku 1991 zemřel na rozedmu plic. Jeho popel byl převezen do rodného Brna, kde byla rovněž roku 1994 odhalena pamětní deska na jeho památku.

Fotokredit: Jan Šmarda

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

22.1.2020 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala