Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.10.2019 20:00

Kniha: Invaze 1968. Ruský Pohled + Q&A

Dokumentární film a stejnojmenná kniha Invaze 1968. Ruský Pohled nabízí jedinečný pohled na srpnové události roku 1968 s následnou Q&A s autorem a režisérem Josefem Pazderkou and Prof. Milanem Babíkem.

7. října, 20:00 v kině

RSVP

Film: 
Invaze 1968. Ruský pohled, Česká televize, ČR 2011, 57 min.
Režie: Josef Pazderka 

Po filmu bude následovat Q&A s autorem a režisérem Josefem Pazderkou and Prof. Milanem Babíkem.

Dokument Invaze 1968. Ruský pohled nabízí jedinečný pohled na srpnové události roku 1968 z perspektivy, z jaké ji český i zahraniční divák ještě neviděl. Autor a režisér Josef Pazderka v době svého působení na postu zpravodaje České televize v Moskvě (2006-10)  shromažďoval archivní materiály a výpovědi svědků i účastníků invaze do ČSSR v srpnu 1968 z "druhé", tedy sovětské strany. Mezi respondenty nechybí sovětští velitelé invazních vojsk, důstojníci, řadoví výsadkáři, sovětští novináři, sledující události přímo v Praze i ruští disidenti, kteří za protest proti invazi strávili roky ve vyhnanství a psychiatrických léčebnách. Reflexi tehdejších událostí nabízí exkluzivně i poslední sovětský prezident a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov. Diváci poprvé v unikátním dokumentu shlédnou také sovětské archivní týdeníky, referující o invazi do ČSSR. Televizní dokument České televize vznikl ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR ČR) a vydavatelstvím Torst, které vydalo v roce 2011 jeho knižní podobu. Anglická verze této knihy vychází v současnosti v nakladatelství Rowman Littlefield v rámci publikačního projektu Harvard Cold War Series, spojeného s Harvardskou univerzitou.

Pořádá Společnost pro vědu a umění, New Yorská pobočka (SVU) a České Centrum v New Yorku za podpory Generálního konzulátu České republiky v New Yorku.Foto kredit: Vladimír Lammer a archív Aleny Šourkové


 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

7.10.2019 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala