Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.10.2017 19:00

SPECTRES ARE HAUNTING EUROPE – OZVĚNY MFDF JI.HLAVA

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují.

 

RSVP

SPECTRES ARE HAUNTING EUROPE
Režie:
Maria Kourkouta, Niki Giannari, 2016, 99 min, Řecko/Francie

 Uprchlický tábor v Idomeni sdružoval běžence z Blízkého východu, kteří zkoušeli přejít evropské hranice. Když řecká policie tábor zavřela, uprchlíci se postavili na odpor a začali blokovat železniční dodávky zboží. Minimalistický dokument Marie Kourkoutaové tyto události nejen pozoruje, nýbrž formuje vycizelovanými statickými obrazy, jež otevírají prostor dění uvnitř i vně záběru, a v závěrečné černobílé sekvenci k nim nabízí poetický komentář. Postupně tak vyvstává bezútěšný portrét lokality, v níž si uprchlíci v nekonečných zástupech snaží uchovat poslední zbytky individuálních svobod.
Zdroj: www.dokument-festival.cz 

 

OCENĚNÍ
2016, Nejlepší světový dokumentární film, MFDF Ji.hlava

O REŽISÉRCE
Maria Kourkoutaová (1982) je řecká filmařka a fotografka žijící ve Francii. Od roku 2008 natáčí krátkometrážní dokumentární a experimentální snímky, například filmové koláže Preludium 02–07(2010, MFDF Ji.hlava 2011) a Epistrofi stin odo Ailolu (2013). Na svém celovečerním debutu Strašidla obcházejí Evropou spolupracovala s řeckou spisovatelkou Niki Giannariovou.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

17.10.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala