Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.1.2011 19:00 - 20:30

Kráčel po nestejně napjatých lanech

Prezentace a autorské čtení knihy Olgy Walló: Kráčel po nestejně napjatých lanech, doplněné obrazy Moniky Abbott.

Kráčel po nestejně napjatých lanech - čtení

Selská tradice a levicové šílenství, kolektivizace a ženy z Ravensbrücku, mýtus Barrandova i divadelní šmíra – to vše v až příliš pevném sevření rodinných pout na pozadí pravděpodobně skutečných událostí. Volné pokračování rodinné ságy Věže Svatého Ducha je napsáno nezvykle kultivovaným jazykem, ironicky a zábavně. Pohrdavě přechytralé dítě vypráví o absurdní citové výchově v 50. a 60. letech v luxusní vinohradské vile a na zchátralém polabském statku. O Shakespearovi, Kafkovi i Gagarinovi.

OLGA WALLÓ (nar. 1948 v Praze) Vystudovala filozofii a psychologii na pražské UK, od roku 1969 se živila tzv. autorským dabingem (od Shakespeara až po komisaře Moulina). Řemeslo převzala po svém otci, režiséru K. M. Walló; je podepsána pod zhruba tisícovkou filmů. Překládá z pěti jazyků. V padesáti letech debutovala sbírkou básní Dlouhá zima, po níž následovaly první tři díly kvazirodinné ságy Věže Svatého Ducha. Kniha Sekundární zisky / Neutíkejte před rakovinou prsu vznikla na základě její vlastní zkušenosti s rakovinou. Věnuje se dobrovolnickým projektům a psycho-terapii, texty publikuje v různých časopisech.

(...) Mezi tituly, které se v poslední době vracejí do dávnější historie 50. let a do nedávné doby normalizace (kupříkladu Dousková, Nosková, Šabach), máme před sebou náhle román až nečekaně originální. Jeho výjimečnost spočívá jednak v nesmírně poutavé životní výpovědi, velmi pravděpodobně, ba téměř nezastřeně autobiografické, jednak ve stavbě a stylu, jež jsou nezvykle sofistikované až rafinované.
Vladimír Karfík, RESPEKT, 2.7.2007

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

27.1.2011 19:00 - 20:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala