Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.1.2011 19:00 - 19:00

T.M.A.

TMA je příběhem Marka, který se rozhodl opustit kariéru hudebníka a na čas se usadit v opuštěném domě na samotě, kde se chce věnovat malířství. Dům, kde Marek strávil s rodiči a sestrou dětství, má však ponurou minulost. Marek postupně začíná podléhat negativní energii tohoto podivuhodného místa, které jej odtrhává od reality. Vynořují se matné vzpomínky a nejasné obrazy dávných událostí dostávají temné kontury. Marek objevuje souvislosti s tragédií, které se tu odehrály během jeho dětství i za druhé světové války. Přichází čas, aby dům prozradil svá děsuplná tajemství.

Filmové promítání. Vstup Zdarma.

Režie: Juraj Herz, 2010, 96 min., v českém znění s anglickými titulky

Marek, charismatický muž kolem čtyřicítky, touží najít vnitřní klid a vyrovnanost. Proto se rozhodne opustit velkoměsto i kariéru hudebníka a usadí se v opuštěném starém domě, ve kterém prožil dětství. Navazuje vztah s místní dívkou Lucií a věnuje se milovanému malířství.

Pod idylickým povrchem zní ale temné memento tohoto nevlídného místa. Marek zjišťuje, že s jeho domem jsou spojeny kruté události, které se odehrály za nacistické okupace i v jeho dětství. Nedbá varování místních bizardních obyvatel a domítá si připustit, že jej síla domu vtahuje jako zničující vír. Postupně kolem sebe i v sobě objevuje zapomenutá a skrytá místa, o jejichž existenci neměl ani ponětí; jsou to hrůzné krajiny zbavené slunce. Začínají se probouzet vzpomínky z dětství, ve kterých významnou roli hraje Markova starší sestra Tereza.

Ta se dlouhodobě léčí v psychiatrické léčebně. Okolnosti tragické nehody, která sourozence připravila o rodiče, dostávají osudový význam. Marek začíná tušit, že existuje spojení mezi děsivými událostmi před léty a přítomností.

Nezodpovězené otázky se hromadí: co se kdysi odehrálo v zamčené sklepní místnosti s nápisem VERBOTEN? Může negativní energie domu ovlivňovat osudy jeho obyvatel? Kým doopravdy je Lucie, ta milující mladá žena, vždy připravena Markovi pomoct? Děje se vše v reálném světě, nebo jen v Markově zmučené mysli?

Světla v domě ubývá, zato přibývá napětí a stínů. Vydá toto bohem i lidmi zapomenuté místo svá tajemství, nebo si jen vyžádá další oběť? Svět marka zvolna pohlcuje hladová a všudypřítomná tma....

Hrají: Ivan Franek, Lenka Krobotová and Malgorzata Kozuchowska

Promítání je uskutečněno s podporou  FILM STUDIO GATTEO a.s.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

25.1.2011 19:00 - 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala