Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.5.2015 19:00

ŽIVÁ UMĚNÍ: Opera Toufar

Dokumentární opera o knězi Josefu Toufarovi, který byl umučen k smrti komunistickým režimem. Vystupuje soubor Národního divadla.


Hudba a libreto Aleš Březina. 60 min, bez přestávky.

Rezervujte si vstupenky (zdarma):

Kněz Josef Toufar byl uvězněn v lednu roku 1950 poté, co ho Státní bezpečnost (StB) obvinila ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku. Podle svědků se měl v kostele během dvou mší pohnout krucifix na stranu a zůstat vychýlen. Komunisté pak tuto událost plně využili ve štvavé kampani proti katolické církvi, která byla jejich úhlavním nepřítelem. Státní prokuratura si na Toufarovi pomocí velmi krutých mučících technik (elektrické šoky, bití, žízeň) vynutila smyšlené doznání, ve kterém byl obviněn z pedofilie a homosexuality. Po týdnech týrání byl kněz Toufar již v zoufalém fyzickém stavu. Nakonec zemřel a byl pod falešným jménem pochován v hromadném hrobě. Během zinscenovaného procesu s Josefem Toufarem se zároveň katolická církev snaží o prokázání tzv. číhošťského zázraku s cílem kněze později blahořečit. Téma opery se tak rozvíjí mezi těmito dvěma protichůdnými silami.

Aleš Březina, je český skladatel, muzikolog a herec. Je držitelem několika Českých lvů a složil hudbu pro více než 20 českých filmů, včetně veleúspěšných snímků Obsluhoval jsem anglického krále (2006), Musíme si pomáhat (2000) a Knoflíkáři (1997). Za svou operu „Zítra se bude“ o zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou obdržel cenu Alfréda Radoka za nejlepší hudbu. Stejné ocenění, tentokrát za hudbu k představení Karla Čapka Věc Makropulos, režírovaného Robertem Wilsonem na půdě Národního divadla, obdržel v roce 2010.

Organizátor: České centrum New York, Generální konzulát České republiky v New Yorku a Národní divadlo.

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

8.5.2015 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala