Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.1.2014 18:30 - 11.3.2014

Report on the Reconstruction of the Past: Barbora Klímová a Eva Koťátková.

Výstava v ČC je součástí instalace v New Museum Hub, která má název tranzit – Report on the Construction of a Spaceship Module*. Výstava v Českém Centru rozvíjí myšlenku alegorického prostředí kosmické lodě (jako místa pro prezentaci práce platformy pro současné umění „tranzit“ v New Museu) a představí dvě konkrétní „umělecké mise“ vyslané z mateřské lodi, jejichž autorkami jsou Eva Koťátková a Barbora Klímová.

Fotogalerie

Vernisáž výstavy: Úterý, 28. ledna, 18:30-20:30 hodin v Českém centru New York


Mise je poslání, úkol (od z latinského missio- poslat); je to sbor osob vyslaný na specifické místo za nějakým účelem. V našem případě se jedná o dlouhodobé projekty dvou umělkyň, které si ve spolupráci s tranzitem stanovily jako výzkumný cíl vydání dvou specificky zaměřených publikací. Výstava bude limitována na práci s materiály nashromážděnými v průběhu těchto dvou misí, jejím cílem ovšem není statická prezentace, ale vytvoření mentálního prostoru četby a vnímání knihy v galerijním prostoru. Kniha Evy Koťátkové je založena na autorčině výzkumu represivních aparátů v autoritativním režimu socialistického Československa 80-tých let (tedy v době, kdy autorka chodila do školy). Z řady archívů umělkyně získala provozní řády a další oficiální dokumenty, jimž se instituce řídily. Domovní řád, hřbitovní řád, řád psychiatrické léčebny, řád školy pro děti s postižením, ad. Tyto řády se staly podkladem pro více než tři stovky autorčiných koláží, jež analyzují a vizuálně, fantaskně, reálně i surreálně interpretují konflikt mezi přirozeností, lidskou svobodou, institucionálním a autoritativním řádem lidské společnosti.

Organizováno ve spojení s výstavou "Report on the Construction of a Spaceship Module" v New Museum, 22. ledna - 13. dubna

Barbora Klímová ve své publikaci nevystupuje jako umělkyně v tradičním slova smyslu. Projekt její knihy je zaměřen na zkoumání aktivních, tvůrčích přístupů k nedávné minulosti. Pokouší se hledat paralely k akademickému modelu psaní historie. Soustředí se na periferní jevy, pozapomenuté události, osobnosti, jejichž tvorba není dostatečně reflektovaná. Základem práce je mapování soukromých archivů a spolupráce s autory, aktivními v 70.–90.letech. Z jejich osobních archivů byly subjektivně a individuálně i v komunikaci s autory vybrány části, které v řadě případů nelze jednoznačně identifikovat jako definitivní artefakty (korespondence, osobní poznámky, koncepty, dokumentární fotografie apod.). Vybraní tvůrci jsou většinou klíčovými pro určitá prostředí, skupiny lidí, komunity. Prostřednictvím jejich práce a vlivu projekt mapuje mj. i lokální umělecké scény a sociální rovinu umění. Experimentálně pak program řeší otázky související s prostředkováním uměleckých děl, dokumentů, pozůstatků dobových událostí zahrnujících neopakovatelné okolnosti, kontext vzniku. Vybraní autoři: Vladimír Ambroz, Pavel Büchler, Josef Daněk & Blahoslav Rozbořil, Jiří Havlíček, Vladimír Havlík, Marie Kratochvílová, J. H. Kocman, Marian Palla, Miroslav Sony Halas, Jiří Valoch, Petr Váša, Aleš Záboj a další.

Výstava ale jak bylo řečeno není jen dokumentární rekonstrukcí vzniku těchto publikací. Je pokusem vytvořit v prostředí galerie, tedy v třírozměrném prostoru a vymezeném čase (na rozdíl od knihy, která je dvourozměrná, ale trvalá) dvě rozdílné instalace testující uchopení prostoru galerie jako mentálního prostoru četby. Východiskem může být pokus vytvořit simulaci mozku čtenáře, v němž se postupně vrství text, hypertext a obrazy ve specifické stavbě, která je jedinečná, ale není statická a uzavřená - umožňuje pohyb v této mentální konstrukci četby různými směry.

Eva Koťátková (born 1982 in Prague) studied at the Prague Academy of Fine Arts, Prague Academy of Applied Arts, San Francisco Art Institute and Akademie Bildende Kunst Wien from 2002-2007. In 2007 - at the age of 25 - she received the Jindrich Chalupecky Award for young artists in the Czech Republic. Kotátková exhibits extensively internationally and in the Czech Republic and her work is included in numerous private and public collections. Recent exhibitions: The Encyclopedic Palace, curated by Massimiliano Gioni, 55th Venice Biennale, Venice, IT, 18th Biennale of Sydney: All Our Relations, Sydney, Australia, 5 Moscow Biennale of Contemporary Art, Modern Art Oxford, Wroclow Museum of Contemporary Art, Meyer-Riegger, Berlin, Kunstverein Braunschweig, Moravian Gallery, Brno, CZ, huntkastner, Prague, Kunsthalle Wien Museumsquartier, Future Generation Art Prize, Venice, Lise Cooley Gallery, NY, New York, Columbia Collage, Chicago, National Gallery in Prague, Biennale de Lyon, curated by Victoria Noorthoorn, Fundacion PROA, Buenos Aires, AR and many others.

Barbora Klimova (1977), studied at Faculty of Fine Arts, Brno UT (1998–2004) and Hoger Insitute voor Schone Kunsten, Antwerp (2004–2006). In her work, she focusses on various aspects of locally defined cultural history. In 2006 she was awarded the Jindrich Chalupecky Prize. Her activities are regularly exhibited in various places in the Czech Republic and internationally. From 2011 she is a phd student at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava and heads up the Environment Studio at Faculty of Fine Arts, Brno. Group and Solo exhibitions: The Brno House of Arts, tranzitdisplay, Prague, GfZK Leipzig, National Gallery in Prague, Künstlerhaus Bremen. Salzburger Kunstverein, < rotor> Graz, Museum of Art, Seoul, Manifesta07, Trentino, South Tyrol, City Gallery Prague and others.

 

Click here to plan your trip to the Czech Center with Trip Planner+.
Trip Planner+ takes into account subway reroutes due to planned service changes.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 28.1.2014 18:30
Do: 11.3.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala