Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.10.2015 19:00

Filmový klub: O slavnosti a hostech

O slavnosti a hostech, Režie: Jan Němec, 1966, 71 min.

 

Vzpoura hraček
Krátký loutkový film, do něhož je úspěšně včleněna část hraná herci.Do hračkářovy dílny vtrhne gestapák a chce zatknout majitele. Ten nečeká a uprchne. Hračky se proti nevítanému hostu vzbouří a vyhlásí mu boj. Vedle vtipného groteskního děje přináší tento loutkový film i dobrou tendenci, jejíž vyjádření na konkrétním ději je srozumitelné i pro nejmenší diváky.
Režie: Hermína Týrlová, 1946, 15 min

O slavnosti a hostech
Sedm lidí je pozváno na slavnostní hostinu k narozeninám jakési důležité osoby. Hosté tvoří vlastně vzorek celé společnosti. Brzy začnou vycházet najevo nepříjemné paradoxy celé situace: účast na hostině je sice dobrovolná, avšak nelze ji odmítnout. Každý smí kdykoliv odejít, avšak odchod je považován za urážku hostitele. Počáteční přátelskou atmosféru brzy vystřídá napětí, nejistota a tušení nebezpečí. Kupodivu se většina hostů snaží mocenský nátlak a manipulaci přehlížet. Pouze jeden odejde. Na odpadlíka, který si dovolil odvrátit se od ostatních, je nakonec uspořádána štvanice…

Slavné tragikomické podobenství Jana Němce, výrazově minimalistické a obsazené několika postavami, pojednává o různě maskovaných mocenských mechanismech, často demagogických a lákavých, ať již se žoviálním úsměškem ponižují lidskou důstojnost nebo ničí každého, kdo se odmítne přizpůsobit. Ještě zajímavější jsou však postřehy o chování lidí vystavených zátěžové situaci. Výsledné zjištění je překvapivé: pokud nesouhlasíme, je zbytečné cokoli říkat. Stačí se zdvihnout a odejít.
Režie: Jan Němec, 1966, 71 min.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

13.10.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala