Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2020 19:00

Profu' / Učit - 3. ročník Ozvěn Ji.hlavy + Diskuze s režisérem Alexem Brendea

Vítězný film v kategorii Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy z 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava zavítá do New Yorku.

 

20. února, 19:00 v kině
Úvodní slovo režiséra Alexe Brendey. Po promítání bude následovat diskuze. 

RSVP 

Režie: Alex Brendea, 2019, 82 min, Rumunsko.
Rumunsky s anglickými titulky.

Osobnost transylvánského venkovského učitele matematiky, který vyučuje své studenty u sebe doma a ignoruje stávající osnovy, vypovídá leccos nejen o rumunském školském systému, ale také o tamní společnosti jako takové. Zarputilý starší pán se řídí slovy esejisty Constantina Noicy, podle nějž by v ideální škole neměla probíhat výuka, ale studenti by se tam naopak měli chodit osvobodit od tyranie učení. Portrétní observační dokument sleduje především dynamiku samotných lekcí, kde se kromě matematiky řeší také problém školství jako takového a kde učitel vystupuje jako otcovská figura.

„Pokud si přejete dosáhnout toho, že něco bude mít hodnotu i za sto let, musíte podle mě nejdřív poskytnout lidem vzdělání.“ A. Brendea

Biografie

Režijně debutující Alex Brendea (1987) pracuje v rumunské kinematografii už deset let jako kameraman. Kromě několika hraných filmů snímal například dokument Dietera Aunera Off the Beaten Track (2010) o pastevcích na severu Transylvánie nebo Anul dragonului (2013) z produkce HBO Europe věnovaný čínským imigrantům v Rumunsku.  

Přítomnost režiséra Alexe Brendea v NYC podporuje Rumunský kulturní institut.

 

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

20.2.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala