Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.5.2015 - 21.7.2015

Umělec jako kritik

Malíř a ilustrátor Mark Podwal se ve své nové sérii zaměřuje na Wolfganga Amadea Mozarta a jeho opery.


Opery Figarova svatba a Cosi Fan Tutte humorně komentují aristokratickou strukturu a byla inspirována hrou, která se v té době nacházela na zakázané listině. Dílo Don Giovanni, které bylo poprvé představeno v Praze v Nosticově (nyní Stavovském) divadle zde sklidilo velký úspěch a mnohými je označována jako nejlepší opera, která kdy spatřila světla divadelních ramp. I proto, že Mozart se svými kritickými operami vůči aristokracii sklízel úspěch hlavně v Praze (ve Vídni Don Giovanni totálně propadl), pronesl slavnou větu „Mí Pražané mi rozumějí“. Ve Vídni sotva zaznamenali jeho úmrtí, zatímco v Praze se tisíce lidí zúčastnilo zádušní mše na jeho památku a celé město rozezněly kostelní zvony.

Podwalovy obrazy odráží Mozartův humor, který používá ve své hudbě za účelem kritiky společnosti. Například meč, který je součástí pražského erbu je v tomto případě nahrazen smyčcem. Výstava zahrnuje i Podwalovy plakáty, které vytvořil pro účely Metropolitní opery při příležitosti uvedení děl Don Giovanni a Cosi Fan Tutte. 

Mark Podwal vytvářel ilustrace pro The New York Times, The Metropolitan Opera a je autorem a ilustrátorem několika knih, více informací

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 19.5.2015
Do: 21.7.2015

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala