Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.2.2020 19:00

Přednáška historika Vojtěcha Kyncla: Konec druhé světové války v Československu

Přednáška s ukázkami archivních záběrů, včetně unikátních záběrů z Plzně, doprovázená nahrávkami z Českého rozhlasu a následovnou Q&A.

 

Přednášející: PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., Historický ústav AV ČR, v. v. i.

6. února, 19:00 v kině
RSVP

Porážka nacistické Třetí říše byla netrpělivě očekáváným výsledkem boje za svobodu evropských národů. Poslední týdny války na přelomu dubna a května 1945 byly spojeny s bojovými operacemi americké a sovětské armády, které postupně osvobozovaly jedno české město za druhým. Historické okamžiky zachytily kamery oficiálních vojenských filmových štábů i nadšení amatéři, kteří pro budoucí generace zaznamenali „hodinu nula“ v Praze, Brně a Plzni. Řada filmových záběrů je dodnes uložena v archivních fondech a v krátkém sestřihu (15 minut) za doprovodu záznamů Československého rozhlasu si budeme moci připomenout epochální okamžik porážky nacismu, včetně unikátních záběrů z Plzně.

Začátek míru přinesl odhalení obrovského rozsahu materiálních škod a především lidského utrpení. Československo ztratilo přes 360 000 obětí, z nichž jen 12 000 bylo vojáky. Do vlasti se z koncentračních táborů vrátilo 75 000 lidí s vážně podlomeným zdravím, zatímco 200 000 občanů zahynulo za otřesných podmínek v koncentračních táborech. Snaha Československa o potrestání barbarství nacistické vyhlazovací války začala již v roce 1942 a skončila úmrtím posledního známého pachatele v roce 2013. Představení nové knihy „Bestie. Československo a stíhání nacistických válečných zločinců“ ukáže nejen sedmdesát let snah o trestněprávní vyrovnání s nacismem na politické mezinárodní úrovni, ale také několik případů, které přes Železnou oponu řešila ČSSR, NDR, SRN a Rakousko v 60. a 70. letech minulého století. Dva z případů se týkají amerických občanů, kteří byli zavražděni a jejichž vrazi byli dvacet pět let po činu odhaleni v SRN a Rakousku

Publikace:

VOJTĚCH KYNCL: Československo a stíhání nacistických zločinců

Válečné zločiny spáchané nacisty a domácími kolaboranty v době druhé světové války nabyly nepředstavitelného rozsahu a rozmanitosti. Hromadné vraždy civilních obyvatel, dětí, těhotných žen, nemocných a hendikepovaných, ale i zajatců, raněných nebo jen odpůrců režimu vyvolaly oprávněný požadavek domácí i světové veřejnosti na potrestání všech válečných zločinců. Právní řády evropských zemí nebyly vůbec připraveny na hromadné vraždy a krutost jejich provedení. Teprve porážka nacistů a návrat k právním státům umožnily nejen jejich vyšetření, ale také odsouzení válečných zločinců. Válka překonala svou ničivostí veškeré představy o lidské agresivitě a ovlivnila život obyvatel nejen Československa v celé druhé polovině 20. století; řadu přeživších ostatně ovlivňuje dodnes.

Sotva uvěřitelné je, že trestní stíhání posledního odhaleného válečného zločince, který páchal své zločiny na území bývalé Československé republiky, zastavila až jeho smrt v roce 2013. Desítky dalších vrahů, kteří se ve funkcích táborových dozorců nebo členů komand SS účastnili i vražd Čechoslováků, jsou na prahu třetí dekády 21. století vyšetřovány prokurátory ve Spolkové republice Německo.

Doba zúčtování tedy ještě úplně neskončila. Co však začalo, je zpochybňování zločinů, zlehčování utrpení obětí a postupné zapomínání na hrůzy války. Zvrácená potřeba ovládat, ubližovat a ničit je skrytá v lidské společnosti od nepaměti. Porážkou nacistů temné síly lidských povah nezmizely, ale mohou být kdykoliv vyvolány. Za zločin přichází trest, chtělo by se říci. Platilo to v případě nacistické vyhlazovací války? Jak se ke svým činům postavili obvinění a odsouzení zločinci? A jak na ně reagovaly Československo, Spolková republika Německo, Německá demokratická republika a Rakouská republika?

Více informací ZDE

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

6.2.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem