Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.1.2013 - 12.3.2013

Útěk z kruhu

Výstava o počátků performance v Česku, na Slovensku a v USA k příležitosti vzniku České republiky a Slovenské republiky. Vystavující umělci: Jiří Kovanda, Vladimír Havrilla, Andy Warhol and Bruce Nauman.

 

Jiří Kovanda a Vladimír Havrilla jsou známí představitelé konceptuálního umění v ČR a na Slovensku. Kovanda je dnes snad nejznámějším a nejvystavovanějším českým umělcem v zahraničí a Vladimír Havrilla patří do silné generace slovenského konceptuálního umění 60. a 70. let. Jejich spojení není náhodné. Potkali se v 70. letech a jejich tvorba z tohoto období si je svou atmosférou velmi blízká.

Tvorba Jiřího Kovandy bude zastoupena dokumentárními fotografiemi z jeho akcí a Vladimír Havrilla představí konceptuální fotografie své tvorby. Ve snaze poukázat na světový kontext, jsou součástí výstavy videa světoznámých amerických umělců – Andy Warhola a Bruce Nauman. Vybraná díla korespondují s fotografiemi Kovandy a Havrilly a dokazují, že i za železnou oponou, s komplikovaným přísunem informací, tvořili někteří umělci svobodně a shodně se světovým děním.

Výstava je zároveň připomínkou 20. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky.

Kurátorem výstavy je česko-slovensko-švýcarský historik umění Dušan Brozman, pedagog dějin umění na Západočeské univerzitě v Plzni. Výstava bude otevřena bez vernisáže a za účasti kurátora i obou umělců proběhne prezentace výstavy a slavnostní večer 5. března v době newyorského veletržního Armory Week.


The exhibition is held on the occasion of the 20th anniversary of the independence of the Czech and the Slovak Republics under the auspices of Edita Hrda, Permanent Representative of the Czech Republic to the United Nations. It is organized by the Czech Center New York in collaboration with the BonArt o.s, Consulate General of the Czech Republic in New York and Consulate General of the Slovak Republic in New York. Supported by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Ministry of Culture of the Slovak Republic and 421 Foundation.

Fotografie: Jiří Kovanda and Vladimír Havrilla

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 28.1.2013
Do: 12.3.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala