Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.3.2017 19:00

PŘEDNÁŠKA: NEKONEČNÉ HLEDÁNÍ

PŘEDNÁŠKA VELIBORA PEDEVSKI O JAZZOVÉ HUDBĚ MIROSLAVA VITOUŠE

 

 

RSVP 
16. BŘEZNA, 19:00 KINO

MIROSLAV VITOUŠ je jazzový muzikant, který svou tvorbou změnil pojetí akustické basy v hudební improvizaci Jeho originální hra na elektronickou verzi z něj udělala průkopníka tohoto stylu.

VELIBOR PEDEVSKI BIO:

Hudební historik, novinář a zvukový umělec, Velibor Pedevski dlouhodobě studuje kreativní hudbu. S vývojem a dynamikou kreativní improvizované hudby má dlouholeté zkušenosti, které získal zejména díky práci spisovatele, rozhlasového moderátora, výkonného ředitele v nahrávací společnosti, obchodního partnera mnohých umělců, muzikanta a učitele moderní jazzové hudby na New School for Social Research in New York.

 

POZNÁMKY K PŘEDNÁŠKÁM VELIBORA PEDEVSKI

Přednášky o Miroslavu Vitoušovi a Janu Hammerovi

K tvorbě improvizované hudby, neboli jazzu, významně přispělo jen velmi málo umělců, kteří by nepocházeli ze Spojených států. Ti z nich, kterým se to však podařilo, byli v naprosté většině Evropané: Josef Zawinul, John McLaughlin, Derek Bailey, Miroslav Vitouš, Jean Luc Ponty, Jan Hammer, Django Reinhardt, Stephane Grappelli, Evan Parker, Joachim Kühn… 

U Vitouše a Hammera je zajímavé také to, že nepochází ze země, kde by měla jazzová hudba dlouholetou tradici, nebo kořeny. V 60. letech se v mnoha evropských zemích začala rozvíjet nová, specifická hudební scéna. To však rozhodně nebyl případ Československa. Navzdory tomu pochází dva z nejvýraznějších a nejosobitějších jazzových muzikantů a představitelů směru fussion posledních padesáti let právě z Prahy. Dokonce se narodili pouhý rok po sobě.

Jejich meteorický vzestup a vliv, který měli na hudbu, která vznikala po jejich příchodu do USA, je ohromující. Přestože nikdy nespolupracovali, oba významným způsobem posunuli hranice nově vznikajícího, revolučního hnutí fussion, a dali mu nový směr.

Vitoušova cesta byla jiná, než ta Hammerova. Jeho úspěch přišel dříve a prakticky okamžitě poté, co přijel do Států. Na konci šedesátých let spolupracoval s Waynem Shorterem, Chickem Coreem, Royem Ayersem, Herbie Hancockem, Joem Hendersonem a dokonce i Milesem Davisem. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let intenzivně pracoval s Shorterem a Zawinulem a spolešně založili Weather Report, jeden z nejdůležitějších souborů v éře elektrického jazzu. Vitouš byl jedním z prvních, ne-li vůbec prvním, významným elektrickým baskytaristou s ryze vlastním, specifickým a do dnešního dne nenapodobitelným zvukem.

 Jan Hammer byl pravděpodobně nejlepším syntetickým sólistou vůbec. Jeho zpracování Mini Moog započalo průkopnické období dominance “jazz-rocku”. Svou specifickou stopu zanechal na veškeré své produkci, ať už šlo o jeho hru v legendárním Mahavishnu Orchestra, nebo jeho vlastní projekty z pozdějších let. Jeho album “The First Seven Days” je dodnes považováno za jedno z průkopnických děl acid jazzu, stylu propojujícího jazz s prvky funku, soulu a hip-hopu.

Hudba Miroslava Vitouše a Jana Hammera nebude  v Českém institutu představena pomocí klasického biografického řazení. Na místo toho se necháme vést jejich jedinečnou hudbou a přínosem k vývoji kreativní hudby. Zaměříme se také na jejich původ, výchovu a vzdělávací systém tehdejšího Československa. Všechny tyto elementy totiž sehrály významnou roli v jejich životech a tím pádem i v přístupu k hudbě.

Přednáška bude kromě vyprávění zahrnovat také spoustu audio a video materiálů. Návštěvníci se na ní budou moci aktivně podílet- ptát se, sdílet své příběhy, nebo vyjadřovat názory a diskutovat s přednášejícími a ostatními diváky.

 _____________________________________________________________________________________________

Přijďte, prosím, alespoň pět minut před začátkem přednášky. Neobsazená místa budou nabídnuta předem nezaregistrovaným návštěvníkům.

Pro rezervaci vstupenek navštivte web Českého centra: www.czechcenter.com.

 

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

16.3.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala