Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.8.2020 - 30.8.2020

Umělec s rychlým tahem a jistou linkou - Věrka Vybíralová

České Centrum v New Yorku bude během srpna na své webové stránce www.czechcenter.com postupně prezentovat na pokračování soubor komiskem inspirovaných stripů umělkyně Věrky Vybíralové. Výtvarnice je připravila jako umělecké upoutávky na online program Českého centra New York v době pandemie.

 

 

Centrum připravilo tento letní projekt v situaci, kdy musí být stále uzavřené, ale vyniká nabídkou široké škály projektů prezentovaných na webu, sociálních médiích a v newsletteru. Právě spoluprácí s mladými talentovanými umělci nastupující generace, reaguje České centrum na aktuální potřebu přizpůsobit program zdravotní a společenské situaci v této složité době.


Autor/kredit: Věrka Vybíralová/ Jan MC Gregor/ LEMUR PRODUCTION

 

MgA. Věrka Vybíralová, DiS., je výtvarnice, která podle našeho názoru patří mezi výrazná jména mladé, progresivní umělecké scény. Její jméno a kreativní styl v pravém slova smyslu reprezentují Dynamickou rychlokresbu, jíž se stala průkopnicí a spoluzakladatelkou. Její zaměření je především figurální, což uplatňuje ve vyjádření komiksem. Věrka Vybíralová už úspěšně kreslila v České republice pro řadu festivalů, galerií a firemních akcí. Tyto komiksy pro Ameriku jsou její zaoceánskou premiérou. 

Ředitel Českého centra v New Yorku, Miroslav Konvalina k tomu řekl: Nový projekt Věrky Vybíralové pro hlavní stranu webu Českého centra v New Yorku má formu úvodníků, které vznikly na základě dlouhých diskuzí s autorkou na téma programace Českého centra v Americe. Výtvarnice se rozhodla oslovit diváka výtvarným sdělením i slovem v doprovodu komiksových bublin. Komiksové stripy postupně navedou diváka všemi hlavními kategoriemi kulturních programů, mají roli brány, ukazatele, rozcestníků a nabízí jistou formu doprovodu, pro tuto navigaci je komiks, originálním formátem.”

Věrka Vybíralová při práci, Kreslím a píšu starým perem a tuší kudy chodím.

Foto kredit: Tom Black Photo (vlevo) & archív umělkyně

Tvorba Věrky Vybíralové má jasně rozpoznatelný rukopis, svoje obrazy dokáže v rychlých linkách a tazích s naprostou přesností nakreslit, navíc ve velmi krátkém čase. To uplatňuje, nejen při svých veřejných vystoupeních, ale i pro tvorbu komiksů, komiksově laděných portrétů, ilustrací, storyboardů a velkoformátových výmalbách interiérů.

„Inspirací je mi mnohé“ říká Věrka Vybíralová „Jsem figuralista a tenhle směr mě vede k tomu stále objevovat a víc a víc se zdokonalovat na poli vidění lidského těla a jeho jedinečnosti. Moje nitro zasahují ty nejobyčejnější pomíjivé momenty života, drobnosti které druzí nevidí nebo přehlíží a které ukazují, jak krásný, ale i krutý je svět.“

Přestože styl Věrky Vybíralové je velmi současný inspiraci pro svoji tvorbu vidí v klasickém umění „Když jsem byla malá tak mě staří mistři renesance a baroka pohlcovali natolik že jsem chtěla žít v té době, s nimi. Když jsem poprvé viděla Leonarda Dá Vinci, tepalo mi srdce až v uších a nedýchala jsem. Dodnes si ten pocit pamatuju.“


Věrka Vybíralová, kreslila také na (legální) Mural Street Art akci v Praze  


Umělkyně má silný vztah k historii, kromě umění vystudovala restaurátorství, kterému se vedle volné tvorby věnuje, restaurovala a pozlacovala například střechu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a její práce se objevily a i na prestižních výstavách Pražského Hradu.

Vybíralová kombinuje práci pilného a trpělivého restaurátora s moderními technikami a materiály. Jako umělec je velmi aktivní, je obsazována do repertoáru, mnoha velmi prestižních akcí, včetně International Gold Event, Yves Rosher, České Aerolinie, Smetanova Litomyšl, 100. výročí Obecního Domu v Praze, Škoda Auto, Matonni a DOX. Vybíralová také polupracuje jako kmenový ilustrátor s týdeníkem REFLEX a vytvořila výmalbu velkoformátovými komiksy v Obchodním domě KOTVA.

Byla zařazena mezi umělce Zlín Film Festu. Kde vytvořila do aukce filmovou klapku s vlastním motivem a je autorkou série monumentálních portrétů, které nesou jméno Nepřehlédnutelní. Minulý rok byla vyzvána mezi hrstku umělců kteří pokryli během jediné noci Prahu legálním MURAL STREET-ARTEM, kdy se Praha probudila do barevné Prahy a vyzvala společnost pro větší legalizaci ploch pro umělecké vyjádření. Výzvy jsou pro ni vlastní, často pracuje na zakázku, tvoří projekty originálně přímo na míru zákazníkovi.

Nepodléhám trendům, ani líbivosti” říká Věrka Vybíralová „Naopak jdu vždy tou mnohem méně pohodlnou cestou, ale raději pečlivou a trvalou. Kreslím a píšu starým perem a tuší kudy chodím. Výmalby dělám trvalými materiály tak, aby ta pomíjivost co nás tolik mele alespoň v mém díle nebyla.“

 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

 

Místo konání:
online
Datum:

Od: 1.8.2020
Do: 30.8.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala