Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2015 19:00

ČTVRTEČNÍ FÓRUM: Záhadný případ špiona Vladimíra Kazana-Komárka

Studená válka vyžadovala odvahu tajných agentů, kterým byl například Vladimír Kazan-Komárek. Přednášet bude profesor Igor Lukeš.

Na konci druhé světové války byla Evropa rozdělena spojenci na dva protichůdné ideologické bloky. Následná studená válka vyžadovala odvahu tajných agentů, kterým byl například Vladimír Kazan-Komárek. Přednášet bude profesor Igor Lukeš.

Vladimír Kazan-Komárek byl členem západní tajné služby českého původu, který byl zapojen do několika známých afér z období studené války. Poprvé se jeho jméno objevilo v mezinárodním tisku v roce 1951, kdy československé složky zatkly amerického novináře Williama N. Oatise a obvinili ho ze špionáže pro USA. Během procesu byl Komárek, v nepřítomnosti, označen za šéfa velké západní špionážní skupiny, jejímž členem měl být i Oatis.

V roce 1966 byl Komárek, tehdy již občan Spojených států amerických, unesen z Moskvy do Prahy, což byl mediálně velmi sledovaný incident, který posléze vyeskaloval do mezinárodního skandálu, který v atmosféře studené války způsobil další napětí mezi západním a východním blokem. Na jaře roku 1967 byl propuštěn a americká vláda oznámila, že se vrátil zpět do USA. V roce 1972 znovu zmizel ve Španělsku a o pár měsíců později bylo v pokročilém stádiu rozkladu nalezeno jeho tělo. Nikdy se však neprokázalo, že se jednalo skutečně o něj, dokonce kolovaly zvěsti, že Komárek je stále naživu. Jeho záhadné zmizení tak zaměstnalo titulky světového tisku ještě jednou.A právě na případu špiona Komárka se profesor Lukeš bude snažit přiblížit tehdejší vztahy a soupeření mezi západem a východem.

Igor Lukeš je profesorem historie a mezinárodních vztahů na Pardee School of Global Studies, Boston University. Je autorem knihy On the Edge of the Cold War: American Diplomats and Spies in Postwar Prague (New York: Oxford University Press, 2012).

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

7.5.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala