Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.2.2009 0:00 - 0:00

VOLNÝ DOKUMENTÁRNÍ CYKLUS - STŘEDNÍ EVROPA

Úterý, 17. února od 19:00hod. České centrum New York v Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street, mezi 1. a 2. Avenue

 

VOLNÝ DOKUMENTÁRNÍ CYKLUS - STŘEDNÍ EVROPA

 

Úterý, 17. února od 19:00hod.

České centrum New York v Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street, mezi 1. a 2. Avenue

 

ŘÍMANÉ ZA HUMNY

2003, režie Zora Cejnková, 57 minut

 

Dokumentární film objevující dosud neznámé stopy jedné z nejstarších vyspělých kultur na našem území i v celém podunajském regionu.

 

Mnohdy jsme přesvědčeni, že víme vše o místech, kde jsme se narodili a o zemi, v níž žijeme. Věci ale mohou být i jinak. Před námi tu žil kdosi jiný, kdo položil základy dnešní podoby celé oblasti. Zcela jiná civilizace?
Dokumentární film přenese diváka do období prvních dvou století našeho letopočtu, na pomezí jižní Moravy, severního Rakouska, Slovenska a Maďarska, kde se střetávaly dva nejmocnější světy té doby - vyspělá římská civilizace a barbarské germánské kmeny. Římané ve strachu z Germánů postupně vybudovali opevněnou hranici impéria - Limes Romanum, která je měla před barbarskými útoky bránit. Našim územím - jižní Moravou - sice římská hranice přímo neprobíhala, ale archeologové zde objevili řadu památek, které dokládají intenzivní vojenskou činnost obou stran. Tato činnost pak ovlivnila minulost našeho území a také položila základy jeho současné podoby. Díky archeologickým výzkumům se podařilo zrekonstruovat fascinující římský vojenský a obranný systém, každodenní život vojáků i stavbu předsunutých táborů. Film vypráví příběhy římských vojáků i germánských náčelníků, kteří proti sobě vedou neúprosný boj, ale také zakládají nejvýznamnější města celé oblasti a společně "provozují" jantarovou cestu kolem řeky Moravy. V dokumentu se ve velká míře objeví nejvýznamnější archeologické lokality a nálezy nalezené na v České republice, na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku.

 

DENNĚ PŘEDSTUPUJI PŘED TVOU TVÁŘ

1992, režie Drahomíra Vihanová, 29 minut

 

Po návratu z válečného zajetí čekala „neodsunutého" Němce pona Eichmanna společenská izolace a podřadné postavení. Přesto je malá vesnice v Orlických horách jeho jediným domovem. Elegické vyprávění o tragicky poznamenaném osudu je zároveň úvahou o smyslu života a o vztahu člověka k dějinám.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

17.2.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala