Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.7.2015 14:00

Vynález zkázy

Restaurovaný Vynález zkázy se po téměř 60 letech vrací na EXPO; světová premiéra proběhne souběžně i na MFF Karlovy Vary, v New Yorku a na obrazovkách ČT

Právě před 57 lety proběhla na Světovém filmovém festivalu při EXPO 58 v Bruselu premiéra filmu Vynález zkázy Karla Zemana. Fantaskní snímek o vynálezu, který snadno může zničit celý svět, byl na festivalu oceněn Velkou cenou a následně obletěl doslova celý svět.
V New Yorku byl dokonce v jeden večer uveden v 96 kinech současně!

TRAILER filmu Vynález zkázy

Nejúspěšnější československý film historie, jehož krása ani po téměř šedesáti letech nevybledla, se znovu představí veřejnosti na velkém plátně v digitálně restaurované podobě. Ve světové premiéře v pátek 10. července od 20:00 snímek znovu zazáří v rámci Světové výstavy EXPO 2015 v Národním muzeu filmu v Turíně, na jubilejním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a v Museum of the Moving Image v New Yorku. Unikátní premiéru budou moci všichni diváci souběžně zhlédnout také díky České televizi na svých obrazovkách.

Film Vynález zkázy byl digitálně restaurován v rámci projektu Čistíme svět fantazie, společného projektu Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize. Jeho cílem je v průběhu tří let digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život.

"Je úžasné, že dnešní technologie umožňují zrestaurovat a uchovat jakoukoliv formu uměleckých děl světa, které tím opět zazáří a přinesou lidstvu estetický a umělecký zážitek, jako jejich originály před mnoha lety. Nesmírně proto fandím projektu Čistíme svět fantazie, protože slavné filmy mého otce mezi světová umělecká díla patří," říká Ludmila Zemanová, která se na obnově filmu také osobně podílela. Představit restaurovaný snímek svého otce přiletí i s rodinou z Kanady na MFF Karlovy Vary. Supervisorem digitálního restaurování je americký expert James Mockoski, který se rovněž premiéry v Karlových Varech zúčastní.

Kromě našeho nejvýznamnějšího filmového festivalu bude film souběžně uveden i na místech, kde sklidil v době své premiéry největší ohlas. V rámci doprovodných aktivit účasti České republiky na Světové výstavě EXPO 2015 jej ve spolupráci s Českým centrem v Miláně uvede turínské filmové muzeum (Museo Nazionale del Cinema) v Cinema Massima, prestižním filmovém sále muzea. „Uvedení v turínském filmovém muzeu je unikátní nejen v tom, že představí zahraničním divákům Vynález zkázy v restaurované podobě, ale i tím, že tento jedinečný film znovu promítneme v rámci Světové výstavy EXPO, kde byl snímek právě před 57 lety, 9. června 1958 poprvé uveden a zároveň oceněn Velkou cenou,“ říká Jiří F. Potužník, generální komisař české účasti na EXPO 2015. Projekci doprovodí tematická výstava, která bude k vidění až do 19. července. Italskému publiku se Zemanova tvorba přes léto představí také v Miláně, a to prostřednictvím přehlídky Zemanových filmů a výstavou, kterou připravilo České centrum v Miláně ve spolupráci s milánským Filmovým archivem, která se bude konat od 18. července v milánském Spaziu Oberdan a na aktivity v Turíně přímo naváže.

V zámoří si budou moci premiéru výtvarného filmu diváci vychutnat v Museum of the Moving Image v New Yorku.

Souběžná premiéra digitálně restaurovaného filmu Vynález zkázy 

Pátek, 10. července 2015 od 20:00 

KINO

MFF Karlovy Vary
Velký sál hotelu Thermal

Národní muzeum filmu v Turíně (Museo Nazionale del Cinema)
Cinema Massimo

v rámci Světové výstavy EXPO 2015

USA
Museum of the Moving Image v New Yorku
(ve 14:00 tamního času)

TELEVIZE
Česká televize

 

Místo konání:

Museum of the Moving Image, Astoria

Datum:

10.7.2015 14:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala