Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.8.2018 19:00 - 5.10.2018

Výstava 21. SRPEN 1968

Výběr 20 ikonických fotografií, promítání dokumentárního filmu Zmatek a interaktivní výstava zachycující dramatické události, k nimž došlo 21. srpna 1968 v Československu.

 

RSVP

GALERIE & KINO ČESKÉHO CENTRA 19:00 - 20:00 
OTEVŘENÍ VÝSTAVY: 21. SRPNA 1968
PROMÍTÁNÍ FILMU: ZMATEK
 

VÝSTAVA: 21. SRPEN 1968

20 ikonických fotografií zachycujících dramatické události 21. srpna 1968 v Československu. Armáda vojáků pěti států sovětského bloku obsadila zemi těžkým vojenským vybavením včetně tanků. V expozici jsou fotografie Vladimíra Lammera, Miloně Novotného, Jiřího Všetečky, Miroslava Martinovského, Václava Toužimského, Jaromíra Čejky, Bohumila Dobrovolského, Jiřího Stivína, Gustava Aulehly, Jana Reicha a dalších. 

Zvláštní poděkování Daně Kyndrové.

Zvláštní poděkování PhDr. Danielu Povolnému, Ph.D.


FILM: ZMATEK

Film Zmatek je sbírka tajných záběrů dvou kameramanů ze dnů a měsíců, které následovaly po okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy. Film zachycuje nepokoje v ulicích Prahy a 14. sjezd Komunistické strany Československa. Záběry byly pořízeny mezi lety 1968 – 1969 a následně byly ukryty. Dokument byl dokončen Evaldem Schormem a vydán až v roce 1990.

 


3. PATRO 20:00 - 21:00
OTEVŘENÍ DVOU VÝSTAV: REMEMBERING ALEXANDER DUBCEK and THE STORY OF AN IMAGE: BARE-CHESTED MAN IN FRONT OF A TANK
PROMÍTÁNÍ FILMU: DUBČEK 70

Otevření dvou výstav, Remembering Alexander Dubcek and The Story of an Image: Bare-Chested Man in Front of a Tank, doprovázený promítáním dokumentárního filmu Dubček 70. V rozhovoru, který se uskutečnil rok před jeho tragickou smrtí, 70-letý Alexander Dubček vzpomíná na události, které ovlivnily jeho osobní cestu jako jednoho z protagonistů “Pražského jara". Výstava The Story of an Image: Bare-Chested Man in Front of a Tank představí fotografie osudného dne v Bratislavě na Slovensku focené Ladislavem Bielikem.

Foto@Ladislav Bielik

Následovat bude recepce a historický video projekt Kde jste byli 21. srpna 1968?

Ve spolupráci s Generálním konzulátem Slovenské republiky v New Yorku, Generálním konzulátem České republiky v New Yorku, SVU a BBLA.


V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhly do Československa armády pěti států sovětského bloku – Sovětského svazu, Bulharska, Polska, Maďarska a Německé demokratické republiky - s těžkou vojenskou technikou včetně tanků. Lidé byli zděšeni a proti okupantům se snažili postavit v ulicích. 

V Československu na samém počátku roku 1968 započal takzvaný obrodný proces, který vycházel z naprosto mylné představy, že režim nastolený a udržovaný v chodu brutálními metodami lze pomocí umírněných reforem demokratizovat a humanizovat. To by pravděpodobně vedlo ke ztrátě mocenského monopolu komunistické strany, opětnému nabytí plné politické suverenity Československa a ve svých důsledcích k rozpadu sovětského bloku.

Moskva nakonec tvrdě a bezohledně přerušila všechny nadějně započaté procesy. V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhala do Československa půlmiliónová armáda pěti států sovětského bloku – Sovětského svazu, Bulharska, Polska, Maďarska a Německé demokratické republiky - s těžkou vojenskou technikou včetně tanků. Lidé byli zděšeni a proti okupantům se snažili postavit v ulicích. Proti dobře vyzbrojené armádě ale neměli s holýma rukama šanci na úspěch. Nejsilnější protesty probíhaly před budovou Československého rozhlasu v Praze, kde neozbrojení občané bránili svobodné vysílání doslova vlastními těly. Ke střetům s okupanty ale docházelo i na mnoha dalších místech republiky. Agresivní a bezohledné chování okupantů si vyžádalo krutou daň, v roce 1968 zahynulo jejich rukou sto třicet pět československých občanů a více jak 500 jich bylo těžce raněno.

Vojenské obsazení Československa umožnilo konzervativním silám v komunistické straně zastavit demokratizaci společnosti, dostat situaci pod kontrolu a uzavřít smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk. Tato dočasnost měla trvat další dvě desítky let. Na československém území se v rámci vnucené dohody usídlila takzvaná Střední skupina sovětských vojsk, která čítala přibližně sedmdesát pět tisíc vojáků, disponujících těžkou technikou i letectvem.

Výstava 21. srpna 1968 se bude konat od 21. srpna do 5. října 2018.

Výstava 21. srpvna 1968 bude doprovázena festivalem Rehearsal For the Truth, který vzdává čest památce Václava Havla, a to ve dnech 25. - 30. září 2018.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 21.8.2018 19:00
Do: 5.10.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala