Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.8.2018 19:00 - 5.10.2018

21. SRPEN 1968

Výběr 20 ikonických fotografií zachycujících dramatické události, ke kterým došlo 21. srpna 1968.

 

V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhla do Československa půlmiliónová armáda pěti států sovětského bloku – Sovětského svazu, Bulharska, Polska, Maďarska a Německé demokratické republiky - s těžkou vojenskou technikou včetně tanků. Lidé byli zděšeni a proti okupantům se snažili postavit v ulicích. 

Součástí výstavy jsou fotografie Libuše Kyndrové, Dagmar Hochové, Miloně Novotného, Jiřího Všetečky,..Václava Toužimského, Jaromíra Čejky, Bohumila Dobrovolského, Jiřího Stivína, Jana Reicha a dalších. 

V Československu na samém počátku roku 1968 započal takzvaný obrodný proces, který vycházel z naprosto mylné představy, že režim nastolený a udržovaný v chodu brutálními metodami lze pomocí umírněných reforem demokratizovat a humanizovat. To by pravděpodobně vedlo ke ztrátě mocenského monopolu komunistické strany, opětnému nabytí plné politické suverenity Československa a ve svých důsledcích k rozpadu sovětského bloku.

Moskva nakonec tvrdě a bezohledně přerušila všechny nadějně započaté procesy. V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhala do Československa půlmiliónová armáda pěti států sovětského bloku – Sovětského svazu, Bulharska, Polska, Maďarska a Německé demokratické republiky - s těžkou vojenskou technikou včetně tanků. Lidé byli zděšeni a proti okupantům se snažili postavit v ulicích. Proti dobře vyzbrojené armádě ale neměli s holýma rukama šanci na úspěch. Nejsilnější protesty probíhaly před budovou Československého rozhlasu v Praze, kde neozbrojení občané bránili svobodné vysílání doslova vlastními těly. Ke střetům s okupanty ale docházelo i na mnoha dalších místech republiky. Agresivní a bezohledné chování okupantů si vyžádalo krutou daň, v roce 1968 zahynulo jejich rukou sto třicet pět československých občanů a více jak 500 jich bylo těžce raněno.

Vojenské obsazení Československa umožnilo konzervativním silám v komunistické straně zastavit demokratizaci společnosti, dostat situaci pod kontrolu a uzavřít smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk. Tato dočasnost měla trvat další dvě desítky let. Na československém území se v rámci vnucené dohody usídlila takzvaná Střední skupina sovětských vojsk, která čítala přibližně sedmdesát pět tisíc vojáků, disponujících těžkou technikou i letectvem.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 21.8.2018 19:00
Do: 5.10.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem