Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.5.2015 16:00

Zítra se bude

Opera vychází z dokumentů a citací, které byly zmíněny během neslavně proslulého procesu s Miladou Horákovou z roku 1950.


Hudba a libreto Aleš Březina. Filmovou verzi nerežíroval nikdo jiný než Jan Hřebejk. 2010, 62 min.

Vstupenky zdarma zde.

Milada Horáková se zapojila do anti-nacistického odboje během druhé světové války a za své aktivity byla vězněna. Po válce, v roce 1945, byla zvolena do parlamentu a zaměřovala se na práva žen. Po komunistickém puči v roce 1948 Milada Horáková rezignovala a přešla do opozice. Byla uvězněna, mučena a donucena podepsat pamflet o anti-komunistických aktivitách, které měla údajně spáchat. 31. května 1950 začal zinscenovaný proces, první svého druhu v tehdejším Československu. Milada Horáková byla předvolána jako první svědkyně. O osm dní později byla odsouzena k smrti a 27. června téhož roku byla navzdory mezinárodním protestům a prosbám o omilostnění od osobností jako například Eleanor Roosevelt, Albert Einstein, George Berndard Shaw či Winston Churchill, usmrcena oběšením ve věku 49 let. Z celkového počtu 248 lidí, kteří byli v Československu během studené války z politických důvodů popraveni, byla Milada Horáková jedinou ženou.

Aleš Březina, je český skladatel, muzikolog a herec. Je držitelem několika Českých lvů a složil hudbu pro více než 20 českých filmů, včetně veleúspěšných snímků Obsluhoval jsem anglického krále (2006), Musíme si pomáhat (2000) a Knoflíkáři (1997). Za svou operu „Zítra se bude“ o zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou obdržel cenu Alfréda Radoka za nejlepší hudbu. Stejné ocenění, tentokrát za hudbu k představení Karla Čapka Věc Makropulos, režírovaného Robertem Wilsonem na půdě Národního divadla, obdržel v roce 2010.

Jan Hřebejk je v současnosti považován za nejlepšího filmového režiséra v České republice. Jeho film Musíme si pomáhat (2000) byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

10.5.2015 16:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala