Vzpomínka na Jana Palacha

Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.

"Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí."

~ Jan Palach, 17. listopadu 1969

Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.

Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Pohřeb Jana Palacha dne 25. ledna 1969 se stal velkým protestem proti pokračující okupaci. Smuteční průvod, čítající několik desítek tisíc lidí, šel z Václavského náměstí na tehdejší náměstí Krasnoarmějců v Praze 1 (dnešní Náměstí Jana Palacha), kde hovořilo několik řečníků včetně Luboše Holečka. Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech.

V tzv. Palachově týdnu, od 16. ledna do 22. ledna 1989, probíhaly v Praze protestní akce zaměřené proti komunistickému režimu. Již v slunečnou neděli 15. ledna 1989 byl u pomníku Sv. Václava zatčen a uvězněn Václav Havel. Krásné a teplé počasí umožňovalo v následujících dnech kropit demonstranty i přihlížející veřejnost vodními děly. Jednalo se tak o předstupeň listopadových událostí.

Také hřbitov ve Všetatech byl Veřejnou bezpečností zcela obležen, aby nebylo možné pokládat květiny a rozsvícet svíce u Palachova hrobu. V pondělí 16.1.1989 se tam pokusil položit věnec Stanislav Devátý. Situace ve Všetatech, včetně pohybu Stanislava Devátého, byla přiblížena bezprostředně veřejnosti v týž den pomocí rozhlasového vysílání tehdy již nerušené stanice Svobodná Evropa.

Od roku 1989 existuje ve Všetatech nezisková organizace Společnost Jana Palacha, která pořádá každoroční pietní akce. Ta vznikla obnovením stejnojmenné společnosti, spontánně založené hned po pohřbu (s cílem vybudovat Janu Palachovi pomník). Základní škola ve Všetatech, kterou Jan Palach navštěvoval, po něm byla pojmenována. Ve škole se rovněž nachází Palachova busta a pamětní expozice.

Po Janu Palachovi je pojmenována také planetka (1834) Palach, kterou 22. srpna 1969 objevil astronom Luboš Kohoutek na hvězdárně Bergedorf.

Jeho jménem jsou pojmenována také náměstí v Praze, Římě, ve Varně a Lucemburku a ulice v desítkách měst v Česku i po celé Evropě.

Mohlo by vás zajímat

3. 3. Články
Lumír včelaří: sladká a poučná kniha oblíbené české ilustrátorky míří i k americkým dětem

Lumír včelaří: sladká a poučná kniha oblíbené české ilustrátorky míří i k americkým dětem

Kam se hrabe spánek! Všichni víme, že nejsladší je soudek medu. Zeptejte se Lumíra! Americké nakladatelství vydalo o...

25. 2. Články
80 let od cesty Martinů z Evropy do Ameriky

80 let od cesty Martinů z Evropy do Ameriky

V těchto týdnech připravuje České centrum v New Yorku a Institut Martinů v Praze, v čele s Alešem Březinou, programy ...

23. 2. Články
České centrum New York slaví úspěch s Loosem

České centrum New York slaví úspěch s Loosem

České centrum New York zaznamenalo velký úspěch na mediálním poli ve Spojených státech.