České skleněné ozdoby – americké reflexe – Diskuze s předními americkými odborníky z New Yorku a Corningu

Fri 04. 12. 2020 The event takes place online

Srdečně Vás zveme na online prezentaci a diskuzi zaměřenou na návrhy a tradici vánočních skleněných ozdob, kterou pořádáme ve spolupráci s Heller Gallery a kterou uvede ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina. Galeristé Katya a Doug Hellerovi představí novou kolekci skleněných ozdob od umělců a studentů renomované české sklářské školy v Železném Brodě, která letos slaví 100 let. Beth Hylen, umělecká sklářka a bývalá knihovnice Rakowské knihovny v Muzeu skla v Corningu, představí historii vánočních ozdob v „srdci Evropy“ se zaměřením na tradice v německé Lausche a v Železném Brodě v Čechách. V duchu Vánoc budou program doprovázet české lidové koledy v podání českého rodáka Stanislava Kotyzy z newyorského Rye.

Online program na platformě ZOOM 
Pátek 4. prosince 2020, 17 hodin ET
Rezervace nutná, potvrďte prosím účast ZDE

  • Moderátor: Miroslav Konvalina, ředitel Českého centra NY
  • Spoluorganizátoři: galeristé Katya a Doug Hellerovi
  • Přednášející: Beth Hylen, sklářka a archivářka z Rakowské knihovny v Muzeu skla v Corningu
  • Hudební vystoupení: Stanislav Kotyza

Pro dobu letošních svátků připravilo České centrum v New Yorku řadu akcí oslavujících tradici českého sklářského designu. Představíme novou kolekci jedinečných českých skleněných ozdob od učitelů a studentů renomované sklářské školy SUPŠS v Železném Brodě, která letos slaví 100 let. 

Jako gesto solidarity v době pandemie, která zasáhla Ameriku i Českou republiku, vytvořili čeští umělci pro New York sérii jedinečných vánočních koulí, které budou vystaveny v galerii Heller v Chelsea a poté v Českém centru, kde budou rozdávány v průběhu svátečních akcí. Na výrobě vánočních koulí se podíleli učitelé Kamil Srbek a Lukáš Šulc a studenti oboru hutního tvarování skla. Ozdoby byly vyrobeny na školní sklářské huti technikou ručního foukaného skla. Barevnosti vánočních koulí bylo docíleno obalením křišťálové skloviny ve sklářských pudrech (frit). Ozdoby velkoryse poskytla sklářská škola Železný Brod.

Sklářská škola SUPŠS v Železném Brodě (založena 1920) je největší sklářskou školou v Evropě a nabízí nejširší možnosti uměleckého zpracování skla – v technikách broušeného, rytého a malovaného skla, skleněné tavené plastiky, šperků či bižuterie, hutně tvarovaného skla nebo tradičních skleněných figurek. K původním výtvarným sklářským oborům přibyly další obory vyučující technologii skla a aplikovanou chemii (1954), čímž se železnobrodská sklářská škola stala nejkomplexnějším vzdělávacím ústavem pro studium skla. Později škola zavedla ještě obor zaměřený na produktový design (2009). Z mnohých absolventů se stali úspěšní výtvarníci se světovým renomé, mnozí absolventi skvěle dělají svoje řemeslo a řada dalších našla uplatnění v příbuzných oborech. Pro všechny pak platí, že prošli tvůrčím a kultivujícím prostředím, které obohatilo jejich další život. Škola během své stoleté existence dosáhla mnoha prestižních ocenění a uznání. Více v samostatném článku zde (připravujeme). 

Od roku 1973 je Heller Gallery uznávána pro svou klíčovou roli při propagaci soudobé skleněné sochy. Již více než čtyři desetiletí vystavuje díla předních mezinárodních umělců, kteří do své praxe začleňují sklo, a je cenným zdrojem pro umělce, muzea a sběratele po celém světě. Řada uměleckých děl vstoupila do prestižních veřejných sbírek díky právě výstavám a prezentacím galerie Heller Gallery. Díla vystavené v této galerii zakoupilo do svých sbírek newyorské Metropolitní muzeum umění a Muzeum moderního umění stejně jako The Corning Museum of Glass, The Los Angeles County Museum of Art a řada muzeí v zahraničí včetně Victoria & Albert Museum, Musee des Arts Decoratifs de Louvre a Hokkaido Museum. Jen v několika posledních letech umístila tato galerie umělecká díla do více než desítky muzejních sbírek. Umělci, kteří svá díla vystavují v Heller Gallery, uplatňují ve své práci celou řadu stylů a technik a zkoumají stejně různorodá témata. Někteří se zabývají samotným materiálem, testují jeho limity v monumentálních plastikách nebo zkoumají jeho základní vlastnosti v dílech, která si hrají s interakcemi barvy, světla, průhlednosti a formy. Jiní se nechávají unášet emocemi či mýty nebo navazují na umělecká díla minulosti – odlévají figurální sochy, malují na sklo a vytvářejí rozsáhlé komplexní instalace.

Beth Hylen  je bývalá knihovnice z Rakowské knihovny v Muzeu skla v Corningu ve státě New York, kde pracovala na různých pozicích od roku 1978. V knihovně ji vždy těšilo, že může využívat bohaté zdroje, pomáhat výzkumným pracovníkům a hledat odpovědi na jejich otázky. V současné době působí v Rakowské knihovně jako externí konzultantka a knihovnice speciálních projektů. Beth Hylen je činná v Poradním výboru pro historii ve společnosti Glass Art Society (GAS) a je spolupředsedkyní skupiny Decorative Arts Special Interest Group sdružení Art Libraries Society of North America (ARLIS/NA). Jako přednášející se zúčastnila akcí Mezinárodní společnosti výrobců skleněných korálků, Mezinárodní konference o práci s plamenem, GAS, ARLIS / NA, Americké asociace broušeného skla, Klubu Carder Steuben a dalších organizací. Je uznávanou umělkyní, která ve své práci využívá sklo a smíšené techniky. Její tvorba byla prezentována v knihách, článcích a na výstavách po celém světě.

Z tisku:

20. 12. In media

New Recording of Lost Czech Christmas Carol Featured on Czech National Television

A re-discovered lost Czech Carol. The world premiere of the first US recording of Bright Magical Night, performed by ...

8. 12. Videos

Lost Czech Christmas Carol Discovered: Bright Magical Night

A re-discovered lost Czech Carol. The world premiere of the first US recording of Bright Magical Night is performed b...


Partners of the event

Information summary

  • Event title: České skleněné ozdoby – americké reflexe – Diskuze s předními americkými odborníky z New Yorku a Corningu
  • Date: Fri 04. 12. 2020
  • Address: The event takes place online

Similar events