O nás

České centrum New York

Česká národní budova (mezi 1. a 2. Avenue)

  • 321 E 73. ulice
  • New York, NY 10021
  • Jak se k nám dostat: metrem žluté linky Q na stanici 72. ulice nebo zelené linky číslo 6 na stanici 68. ulice - Hunter College nebo 77. ulice.

S potěšením Vám oznamujeme, že v souladu s platnými bezpečnostními pravidly, se nyní naše galerie a knihovna v omezeném režimu otevírají. Z důvodu zabezpečení sociálního distancování jsou návštěvy možné pouze na potvrzenou registraci přes náš rezervační systém. Knihovna v současnosti příjímá pouze vracení knih, výpůjčky nejsou až do odvolání možné.

Každou středu odpoledne od 13 do 16 hodin, rezervace nutná. Vstup je zdarma a omezen pouze pro jednotlivce, páry a rodiny.

Návštevy jsou možné rezervovat na: 13:00 | 13:30 | 14:00 | 14:30 | 15:00 | 15:30

Ověřte si prosím dostupnost a zarezervujte si předem termín.

Česká centra

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a posilují dobré jméno ČR ve světě.

  • Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC.
  • Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací.

Česká centra se také věnují výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu.

V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na 3 kontinentech - kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.

Česká národní budova na Manhattanu

Česká národní budova se nachází na Východní 73. ulici v bývalé české čtvrti na Manhattanu. Newyorští Češi se na stavbu budovy skládali cent po centu a tuto podobnost s pražským Národním divadlem podtrhli nápisem „Národ sobě“.

Budova byla postavena v letech 1895 až 1897 v neorenesančním stylu architektem Williamem C. Frohnem a sloužila jako českoamerické sociální a kulturní centrum v New Yorku. Postupem doby ale začala stavba chátrat, až byl provoz v budově od roku 1986 až na výjimky zastaven.

Newyorská radnice vyhlásila Českou národní budovu za městskou památkou v roce 1994 a vznikl plán na její rekonstrukci. V roce 2001 byla zchátralá budova prodána českou krajanskou organizací BBLA České republice za 1 dolar. Na oplátku se česká vláda zavázala k rekonstrukci celé budovy.

Česká národní budova byla znovu slavnostně otevřena v rámci oslav 90. výročí vzniku Československa, 30. října 2008, a od té doby opět aktivně přináší českou kulturu do srdce New Yorku.

Budova je sídlem českého konzulátu, Českého centra a krajanských spolků BBLA a Dvořák American Heritage Association. V budově je také kino, galerie, hlavní taneční sál, střešní terasa a česká restaurace.

Prohlédněte si Českou národní budovu virtuálně na GOOGLE MAPS

Stačí nám
napsat

[email protected]
646-422-3399

Kontaktní formulář

25 Poboček na 3 kontinentech

Naši partneři
a podporovatelé