AI: Když robot píše hru

So 27. 02. 2021 08:00 Online událost

České centrum New York ve spolupráci se Švandovým divadlem a theaitre.com, zpřístupní americkému publiku inovativní projekt ‘AI: Když robot píše hru‘. Do práce na projektu se zapojil tým počítačových a divadelních expertů pod vedením počítačového lingvisty.

Hra, jejíž dialogy sepsala umělá inteligence při příležitosti stoletého výročí premiéry hry Karla Čapka R.U.R., vypráví příběh radostí a strastí každodenního života z pohledu robota.

Představení potrvá 60 minut a bude uvedeno v češtině s anglickými titulky. Po představení bude následovat debata, během níž se divadelníci a odborníci na AI pokusí zodpovědět otázku, zda robot skutečně dokáže napsáním hry překonat nejtěžší Turingův test. Pro zahraniční publikum bude ve druhé části zajištěn anglický překlad.

Akce bude streamovaná na Facebooku Českého centra New York a na stránce www.theaitre.com

Záznam představení bude k dispozici do 1. března 2021 do 6PM EST.

O PROJEKTU

S návrhem oslavit sto let od premiéry Čapkovy slavné hry, která byla poprvé představena publiku v Praze roku 1921, přišel radikální inovátor Tomáš Studeník. Jeho hlavní myšlenkou bylo přimět robota zaujmout Čapkovu pozici dramatika. Projekt, jehož cílem je prozkoumat schopnosti umělé inteligence na poli kreativní tvorby, vznikl ve spolupráci se Švandovým divadlemMatematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy a DAMU.

Podle dramaturga Davida Košťáka, který na celý proces dohlížel po boku počítačových expertů, byly počítači na začátku předloženy základní parametry: postavy, místo děje a dvě úvodní repliky. Ty pak dál rozvíjel. Coby dramatik-začátečník, navíc neživý, se ale bez lidské pomoci neobešel. „Občas prohodil ženské a mužské postavy nebo na něčem ulpěl, takže dialog ztratil smysl. Oříškem, který zatím s obtížemi louská, je také podtext – fakt, že nejde jen o to, co v divadelní hře postava říká, ale co tím ve skutečnosti myslí,“ vypočítává Košťák. „Na rozdíl od někdy svéhlavých živých autorů ale stačilo počítači ukázat místo, kde ztratil nit, a on začal od příslušného bodu hned vytvářet text nově,“ vtipkuje dramaturg. A jestli jednou chytrý software zcela nahradí živého dramatika? „Zatím to tak nevypadá, ale v budoucnosti by třeba mohl fungovat jako jeden z nástrojů, které má autor k dispozici,“ uzavírá David Košťák.

Web projektu: www.theaitre.com

Partneři projektu: THEaiTRE, TA ČR(Projekt TL03000348 THEaiTRE: Umělá inteligence autorem divadelní hry je spolufinancován se státní podporou Technologické agenury ČR v rámci Programu ÉTA 3), Matfyz, ÚFAL, CEE Hacks, Prg.ai, DAMU, MZV ČR, Česká centra, Praha, Praha 5 (Divadlo je scénou hl. města Prahy a je podporováno městskou částí Praha  5).

Informace o události

  • Název události: AI: Když robot píše hru
  • Datum: So 27. 02. 2021
  • Čas: 08:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události