Archa světel a stínů - film a diskuze s Janem E. Svatošem

Čt 14. 01. 2021 19:00 Online událost

Filmaře a fotografa Jana E. Svatoše fascinují zapomenuté příběhy a ten o amerických manželech Johnsonových ztvárnil v dokumentu z africké divočiny Archa světel a stínů. Film odhaluje příběh manželů Martina a Osy Johnsonových, kteří už před sto lety točili dokumenty o Africe, o níž se tehdy vesměs natáčely jen snímky ve filmových studiích a s nedivokými lvy ze ZOO. Jan E. Svatoš popisuje americké průkopníky fotografického a filmového safari jako historické osobnosti, na které by se nemělo zapomenout. Dílo Johnsonových dnes připomíná pouze Safari Muzeum v jejich rodném Kansasu, kde jsou kromě dopisů a fotografií k vidění některé jejich hollywoodské filmy.

ZÁZNAM PREZENTACE (v angličtině)

V on-line prezentaci poodhalí zákulisí vzniku úspěšných dokumentů natáčených v Africe či USA (Archa světel a stínů, divoČINY, Africa obscura). Dozvíte se, jaká byla spolupráce se světoznámým filmařem Wernerem Herzogem, pátrání v knihovně Kongresu, natáčení s protipytláckou patrolou či financování nezávislého dokumentárního filmu. Jan prozradí, jaké to je pracovat na jednom projektu 10 let a o co ho vedlo k natočení nového filmu Až zařve lev, o českém králi Přemyslu II. Otakarovi a františkánském mnichu Odorikovi.

Pustťe si trailer:

Filmy Jana E. Svatoše se vyznačují hlubokým a dlouhodobým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často překvapivých souvislostech. Prostřednictvím svých filmů usiluje o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí, spolupracuje s několika mezinárodními festivaly, kde zasedal jako člen poroty (NaturVision, Ekofilm, Příběhy země). Mezi jeho nejúspěšnější snímky patří divoČINY a Africa obscura (oba oceněny trojnásobně). V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře. Na svém distribučním debutu v podobě celovečerního dokumentárního filmu Archa světel a stínů pracoval od roku 2008. Na snímku se jako dramaturgický konzultant podílel světoznámý filmař Werner Herzog.

Jacquelyn Borgeson Zimmer, aktivní emeritní kurátorka Safari Muzea Martina a Osy Johnsonových se připojí k diskuzi. V muzeu působí už od roku 1995, vyvýjí program, konzervační programy a koordinuje Safari Film Festival. Jacquelyn uspořádala národní putovní výstavu o životě průzkumníků a filmařů Martina a Osy Johnsonových a spolupracuje se sesterskými muzey Burkině Faso v západní Africe a v Sabah v Malajsii. Přednáší napříč USA, v Čile a České republice.


Jan E. Svatoš, absolvent FAMU, UK a Famo v Písku, natočil s kameramankou Romi Strakovou již desítku dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech a zaslouženě na nich získala řadu ocenění. Je držitelem prestižní ceny JADE KUNLUN Special Jury Award a Speciální ceny poroty na Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko), kterými mezinárodní porota ocenila jeho dokument divoČINY

Více se můžete dozvědět na jeho webu: www.jansvatos.com

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Archa světel a stínů - film a diskuze s Janem E. Svatošem
  • Datum: Čt 14. 01. 2021
  • Čas: 19:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události