CZECH NEXT WAVE, Díl 2: RNDr. Michal Šimíček

Čt 15. 10. 2020 Online událost

Vědecký výzkum Dr. Michala Šimíčka, Ph. D. se zaměřuje na vývoj buněčné terapie pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Buněčná terapie je zcela nový a extrémně účinný přístup v boji s rakovinou. Michal Šimíček nám přiblíží tuto revoluční metodu v novém díle podcastu Czech Next Wave, kterou pořádá České centrum ve spolupráci s Radio Prague International.

PŘEHRÁT NA RADIO PRAGUE INTERNATIONAL 
PŘEHRÁT NA SPOTIFY:

Buňky jako vycvičení zabijáci nádorů 

Jednou z hlavních oblastí výzkumu Michala Šimíčka představuje vývoj buněčné terapie pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Buněčná terapie je zcela nový a extrémně účinný přístup v boji s rakovinou. Pacientům se aplikují živé buňky imunitního systému vybavené receptory, jež pomáhají rozpoznat a cíleně eliminovat nádor. Tento způsob léčby je velmi bezpečný, jelikož umí aktivitu buněk regulovat a případně je z organizmu odstranit. Problém léčby spočívá v ceně, která je vysoká, jelikož se pro každého pacienta musí připravit buňky zcela nové, co nejvíc podobné vlastním buňkám. Michal Šimíček proto chce vytvořit univerzální buňky, jež by bylo možné vzít od libovolného dárce a stačily by buňky z krve a cenu podstatně snížit.

Práce Michala Šimíčka přes jeho nízký věk (35) vykazují 550 citací. Má celkem 14 článků v těch nejprestižnějších vědeckých časopisech včetně Nature Science. Šimíčkovým primárním cílem je pomoci pacientům. Bude nesmírně rád, pokud se buněčná terapie stane běžným typem léčby nádorů.

Špičkovou vědu je Šimíček schopen skloubit se starostí o ročního syna a hospodařením na rodinné usedlosti. Za tento netradiční přístup vděčí svým mentorům, kteří ho učili, aby myslel out of the box: mozek pak může přemýšlet volně, oproštěn od dogmat, a díky tomu mohou přijít i revoluční nápady.

RNDr. Michal Šimíček, PhD. (35 let) obdržel v roce 2019 cenu Neuron v oblasti medicíny. Stal se členem elitní skupiny osobností české vědy, do níž patří např. plastický chirurg Bohdan Pomahač. Úspěch si vysloužil v biomedicínském výzkumu, konkrétně za zkoumání procesů, které způsobují zhoubná onemocnění a jejich lékovou rezistenci. Pracuje na pomezí základního a aplikovaného výzkumu. Vzdělání získal a dlouhodobě působil na pracovištích v Lovani (Belgie), Londýně a Cambridge, ale neváhal se vrátit do rodné Ostravy a rozjet špičkové vědecké centrum na klinice hematoonkologie ve FN Ostrava, kde vyvíjí unikátní technologie buněčné terapie pro různé typy rakoviny. Oproti dosavadním postupům je léčba využívající modifikované imunitní buňky velmi bezpečná, extrémně účinná, a navíc ji lze v průběhu vývoje nádoru přizpůsobovat tak, aby její účinek byl prakticky trvalý. Ve spolupráci s biomedicínským centrem PrimeCell Bioscience by chtěl s týmem zahájit produkci vlastních preparátů buněčné terapie a Fakultní nemocnice Ostrava by mohla fungovat jako významné mezinárodní centrum léčby onkologických onemocnění, jako jsou např. leukemie nebo mnohočetný myelom.

Czech Next Wave

Czech Next Wave je produkována ve spolupráci Českých center a Radio Prague International. Série podcastů seznamuje posluchače z celého světa s nadějnými a talentovanými mladými Čechy v různých oblastech umění a jiných disciplínách. Idea pro tuto novou podcastovou řadu vznikla v Czech Center NY, znělky Ondřeje Pivce pro pořad vznikly na základě dlouhodobé spolupráce s ČCNY.

Author: Ian Willoughby

Czech Next Wave - EP6: Marie Tomanová

07. 01. 2021 27. 01. 2021
  • Fotografie

CZECH NEXT WAVE, EP5: Sára Vondrášková (Never...

17. 12. 2020 06. 01. 2021
  • Hudba

CZECH NEXT WAVE, EP4: Marek Šindelka

St 25. 11. 2020
  • Literatura

CZECH NEXT WAVE, EP3: Tereza Rosalie Kladošová

05. 11. 2020 30. 11. 2020
  • Design
  • Móda
Partneři této události

Informace o události

  • Název události: CZECH NEXT WAVE, Díl 2: RNDr. Michal Šimíček
  • Datum: Čt 15. 10. 2020
  • Adresa: Online událost

Podobné události