Rok Bohuslava Martinů v New Yorku - Zahájení

13. 01. 2021 31. 01. 2021 Online událost

Sledujte s Českým centrem New York během následujících 12 měsíců program o českém skladateli Bohuslavu Martinů. Zde přinášíme první díl, ve kterém bude zamyšlení amerického hudebního odborníka Michaela Beckermana a dvě nové interpretace Martinů v podání české operní pěvkyně Kristýny Kůstkové a americké klavíristky Isabel Kelleti. Program bude pokračovat v průběhu celého roku masterclassy, koncerty, online výstavou a dalšími programy ve spolupráci s českými a americkými umělci a dobrovolníky. Projekt je v rámci čtyřletého cyklu Českého centra New York navázaného na projekt Národního muzea v Praze – Slavní čeští skladatelé, připomínajícího Janáčka, Martinů, Smetanu a Dvořáka.

Aleš Březina, přední český odborník na život a dílo Bohuslava Martinů k významu skladatele pro dnešní hudební svět řekl:

Martinů je velmi potřebným skladatelem, protože není autorem pouze pro znalce a specialisty, nýbrž pro méně zkušené posluchače, vlastně kohokoli, kdo má rád klasickou hudbu předchozích staletí. V jeho skladbách slyšíme ohlasy počátků vícehlasé hudby období Notre Dame, italského renesančního madrigalu, německého a italského vrcholného baroka, vídeňského klasicismu, české národní školy období romantismu, francouzského impresionismu, Nové věcnosti, neoklasicismu, jazzu 20. let 20. století, Stravinského z jeho ruského období až po zvukové experimenty poválečné hudby. To vše a mnohé další se v jeho skladbách spojilo do neopakovatelně originální hudební řeči, kterou lze rozpoznat po několika taktech. A jde o hudbu srozumitelnou a krásnou, ostatně sám skladatel si napsal do zápisníku: "Hudba přece musí být krásná - jinak by nestála za tu námahu."

První ukázka, kterou v rámci Roku Bohuslava Martinů přinášíme, vznikla loni v listopadu v Praze na Koncertě proti totalitě.

Cyklus sedmi převážně minutových skladeb Písničky na dvě stránky zkomponoval Bohuslav Martinů ve svém válečném exilu v říjnu 1944 v New Yorku na texty moravských písní ze Sušilovy sbírky. 

Interpretace se ujala skvělá sopranistka Kristýna Kůstková, studentka HAMU a současně newyorské Mannes School of Music a jeden z nejlepších českých klavíristů a pedagog HAMU Martin Kasík. Ukázky jsou z koncertu Proti totalitě, který se konal v listopadu 2020 v Praze v Sále Martinů v Lichtenštejnkém paláci.

Koncert proti totalitě se koná každoročně v sále Martinů pražské HAMU jako připomínka výročí sametové revoluce a Mezinárodního dne studentstva, který vznikl po tragických událostech 17. 11. 1939. Na pódiu své alma mater se díky koncertu unikátně setkají současní studenti se svými profesory a úspěšnými absolventy. Tradičně zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví.

Michael Beckerman, profesor NYU a přední americký odborník na české skladatelské legendy se zamyslel nad tím, co Bohuslav Martinů může přinést dnešnímu americkému posluchači vážné hudby.

Dalšími hudebními poklady jsou Dumka No. 3 a The Fifth Day of the Fifth Moon v podání Isabel Keleti, mladé talentované klarvíristky původem z Kansasu, která vystudovala Mannes School of Music v New Yorku, kde Bohuslav Martinů vyučoval.

Isabel Keleti nahrála i další skladby Bohuslava Martinů, Puppets a Julietta:

Martinů prožil větší část svého života v cizině

Bohuslav Martinů po sobě zanechal rozsáhlé dílo.

V hudebních kartotékách najdete více než 400 skladeb, od drobných kompozic až po šest symfonií, několik oper a baletů. Martinů nelze zařadit k jednomu uměleckému stylu, během svého života prošel od impresionismu přes neoklasicismus, expresionismus a inspiraci jazzem až k ryze individuálnímu stylu.

Skladatel byl jedním z mnoha umělců, který se ve světě dočkal větší slávy než doma.

Více se dočtete v článku na Radio Prague International zde.
On-line výstava Slavní čeští skladatelé je na stránkách Národního muzeum Praha zde.
Nárdoní muzeum Praha prřipravilo i publikaci Slavní čeští skladatelé - více zde.
Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Rok Bohuslava Martinů v New Yorku - Zahájení
  • Datum: 13. 01. 2021 31. 01. 2021
  • Adresa: Online událost
  • Organizátor: Czech Center New York, DAHA, Bohuslav Martinu Institute, New York University, Curtis Institute of Music, Mannes School of Music

Podobné události